Kultura
J. KURZAWA
J. KURZAWA

Wawrzyny rozdane

Urszula Gotowicka i Andrzej Prządka zostali nagrodzeni tegorocznymi Wawrzynami Siedleckimi, czyli statuetkami przyznawanymi za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej i upowszechnianiu kultury.

Laureatów wybrała kapituła, w skład której weszli: zastępca prezydenta Siedlec Robert Szczepanik, radna miejska Iwona Orzełowska, naczelnik gabinetu prezydenta miasta Siedlce Aneta Krajewska oraz przedstawiciele instytucji kultury i środowisk twórczych - Barbara Maksymiuk, Bożena Wojciuk, Zbigniew Piwoński, Mariusz Woszczyński. Uroczyste wręczenie statuetek odbyło się 4 grudnia w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach.

– Cóż byłoby warte życie bez szeroko pojętej kultury. Z satysfakcją i zadowoleniem wręczę Wawrzyny Siedleckie szczególnym ludziom, którzy swoją działalnością rozświetlają nasze miasto. Tworzą to, z czego możemy być dumni – podkreślił prezydent Siedlec Andrzej Sitnik.

 

Przywilej i zaszczyt

W kategorii „działalność artystyczna” uhonorowano U. Gotowicką. „To postać, która na stałe wpisała się w historię kulturalną Siedlec. Aktorka, lalkarka, autorka monologów satyrycznych, utworów scenicznych i tekstów piosenek. Założycielka i instruktor Teatru Dziecięcego Dramma-Mia. Kształciła się w Studiu Aktorskim przy Teatrze Dramatycznym w Olsztynie, w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie Wydział Lalkarski we Wrocławiu, w warszawskim Studiu Mimów Stefana Niedziałkowskiego w Teatrze na Woli, współpracowała z teatrami fizycznymi w USA i Francji. Od 2012 r. związana z Centrum Kultury i Sztuki im. A. Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce. W czasie pandemii chętnie podejmowała wyzwania teatralne, przenosząc je do sieci. W ten sposób powstały autorskie skecze i scenki, m.in. „Na kwarantannie się myję starannie”, „Śmigus – dyngus czyli zlać drania”, „Odkażanie”, „Walentyna” czy „Czerwony Kapturek w pandemii”, które cieszyły się dużym zainteresowaniem internautów. W wieloletniej edukacji teatralnej dzieci i młodzieży inspiruje się spuścizną Janusza Korczaka, Johna Holta, Jespera Juula. Jest pasjonatką poszukiwań w obrębie teatru formy (teatr cieni, teatr czarny, teatr rąk, teatr przedmiotu, maska, techniki i technologie lalkowe). Grywa gościnnie w serialach i produkcjach filmowych” – napisano laudacji.

– Jestem zaszczycona, że dołączyłam do grona wybitnych twórców nagrodzonych Wawrzynem Siedleckim. To wielki przywilej wykonywać pracę, którą prowadzi duch przygody i ciekawość. To wielki zaszczyt towarzyszyć młodym osobom, które odkrywają siebie poprzez sztukę. Bardzo dziękuję – powiedziała wzruszona U. Gotowicka.

 

Oddaje serce i czas

Statuetka powędrowała też do Andrzeja Prządki. „Swoje życie zawodowe doskonale połączył z pasją do historii i zainteresowaniami z zakresu nauk przyrodniczych i geografii. Od 1985 r. zatrudniony w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Siedlcach, obecnie na stanowisku starszego kustosza. Jest także specjalistą ds. bibliografii regionalnej. Książce, czytelnikom i bibliotece oddaje serce, umysł i czas, również prywatny. Od 2001 r. starannie opracowuje materiały informacyjne, źródła i publikacje dotyczące wielu płaszczyzn życia społecznego miasta Siedlce i regionu, takich jak: kultura, gospodarka, nauka, zdrowie, sport, samorząd. Jest autorem dwudziestu jeden bibliografii miasta Siedlce (od 2001 do 2022 r.). To od wielu lat ceniony autorytet w zakresie bibliografii zarówno w naszym regionie, jak i w Polsce. Autor lub współautor wielu publikacji, których treść jest ściśle związana z miastem Siedlce, jego tradycją, historią i dorobkiem kulturalnym” – czytamy w laudacji.

Tytułami Mecenasów i Złotych Mecenasów Sportu i Kultury uhonorowano osoby i instytucje, które wspierają działalność artystyczną i sportową w mieście.

DY