Kameralnie i z całodobowym wsparciem
Placówka będzie służyła osobom chorym i niepełnosprawnym, które nie mogą liczyć na stałą opiekę w miejscu zamieszkania. Dom powstanie przy ul. Powstańców 1. Na potrzeby instytucji zaadaptowano i rozbudowano pustostan, który przez kilkanaście lat stał niewykorzystany. W ramach inwestycji m.in.: wymieniono dach, wykonano docieplenie, dobudowano część parterową, wymieniono instalację elektryczną i kanalizacyjną oraz dokonano prac wykończeniowych wewnątrz pomieszczeń. Projekt zakładał również umeblowanie i kompleksowe wyposażenie obiektu.
Inwestycja jest realizowana ze środków własnych oraz z budżetu państwa w ramach dotacji celowej otrzymanej z Programu Rozwoju Rodzinnych Domów Pomocy Edycja 2023. Ze środków rządowych otrzymano na ten cel 400 tys. zł.
– Zakończenie przebudowy i remontu oraz wyposażenie domu planowane jest na grudzień. Pierwsze osoby zostaną skierowane do placówki już w styczniu 2024 r. Będzie to pierwszy w naszym mieście rodzinny dom pomocy. Jego prowadzenie powierzyliśmy Bialskiej Spółdzielni Socjalnej Caritas. Umowę z prezesem spółdzielni panem Andrzejem Hojną podpisałem 2 grudnia – mówi prezydent miasta Michał Litwiniuk.
Razem z MOPS
Włodarz zaznacza, że rodzinny dom pomocy przeznaczony jest dla osób, które z powodu choroby lub niepełnosprawności potrzebują całodobowego wsparcia, jednak nie mogą na nie liczyć w miejscu zamieszkania. Pomoc otrzyma docelowo osiem osób. Kameralny charakter placówki umożliwia indywidualne podejście do każdego podopiecznego, skupienie na jego potrzebach i problemach. Na prowadzenie tego domu w budżecie na 2024 r. zaplanowaliśmy dotację w wysokości 536,4 tys. zł – dopowiada M. Litwniuk.
– Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej za skierowanie osób do rodzinnego domu pomocy odpowiedzialny będzie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej. Podopieczni będą ponosili odpłatność za swój pobyt – zapowiada Karol Węgliński, zastępca dyrektora MOPS.
Kompleksowe działanie
Jak informuje rzecznik urzędu miasta Gabriela Kuc-Stefaniuk, w otwartym konkursie na prowadzenie domu wzięła udział tylko Bialska Spółdzielnia Socjalna Caritas. Jej oferta – dotycząca całodobowego świadczenia usług opiekuńczych i bytowych – została zaopiniowana pozytywnie przez komisję konkursową.
– Nasza spółdzielnia funkcjonuje od dwóch lat. Obecnie zatrudniamy cztery opiekunki, ale już myślimy o zwiększeniu kadry. Od roku mamy umowę z bialskim MOPS-em na świadczenie usług opiekuńczych dla osób starszych i chorych z terenu miasta. Tego typu działalność prowadzimy też komercyjnie. Od stycznia zaczynamy pracę w rodzinnym domu pomocy. Opiekunki będą wspierały mieszkańców domu przez 24 godziny na dobę. W organizowaniu wolnego czasu dla podopiecznych pomogą nam wolontariusze Caritas. Nasza oferta obejmuje także opiekę psychologa. W prowadzenie domu zostaną również zaangażowani pracownik socjalny i osoby z Centrum Integracji Społecznej. Pracownicy CIS-u będą przygotowywać wszystkie posiłki, dbać o czystość w domu i na zewnątrz obiektu oraz o bieżące naprawy – wylicza A. Hojna.
Bez anonimowości
Kierownik spółdzielni podkreśla, że będzie to pierwszy rodzinny dom pomocy nie tylko w Białej Podlaskiej, ale i w okolicy. – Podobny ośrodek funkcjonuje w Józefowie koło Zamościa. Byliśmy tam z wizytą studyjną. To dla nas nowe doświadczenie. Na razie trudno mówić o szczegółach, bo jeszcze wszystko przed nami. Dziś odchodzi się od tworzenia wielkich domów pomocy i stawia na mniejsze ośrodki. Ten trend, dzięki władzom Białej Podlaskiej, zostanie zainicjowany także w naszym mieście. Postaramy się, by w prowadzonym przez nas domu panowała rzeczywiście rodzinna atmosfera, aby nie było anonimowości. Chcemy, by mieszkańcy współdziałali z pracownikami tej instytucji i mieli wpływ na sposób jej funkcjonowania – podsumowuje A. Hojna.
Ministerstwo Rodziny i Polityki Spoełecznej, które zachęca do tworzenia rodzinnych domów pomocy, podkreśla, że są one ogniwem pośrednim pomiędzy świadczonymi w miejscu zamieszkania usługami opiekuńczymi a całodobowymi placówkami specjalistycznego wsparcia, jakimi są domy pomocy społecznej. Biorąc pod uwagę procesy demograficzne związane ze starzeniem się społeczeństwa, istnieje potrzeba rozwoju rodzinnych form wsparcia dla osób, które wymagają szerokiego zakresu usług opiekuńczych, ale jednocześnie nie potrzebują jeszcze umieszczenia w domu pomocy społecznej. Obecnie dzisiejszy w Polsce funkcjonuje 47 rodzinnych domów pomocy.
AWAW