Spotkania wigilijne
Bądźmy wszyscy razem – takie słowa słyszymy, kiedy zbliża się czas świąt Bożego Narodzenia. Okazją do tego są organizowane przez parafie, samorządy i różne instytucje oraz stowarzyszenia wigilijne spotkania.
To szczególnie trudny czas dla osób będących w trudnej sytuacji życiowej i materialnej. Dla wielu z nich miejska czy parafialna wigilia to jedyny świąteczny akcent i szansa na ciepły posiłek.
Z myślą o ubogich i bezdomnych
Osoby ubogie, bezdomne i samotne spotkają się przy wspólnym wigilijnym stole w ramach ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Caritas. Na terenie naszej diecezji planowane są dwa takie spotkania. Odbędą się one 23 grudnia w Siedlcach i Białej Podlaskiej. – Przygotowujemy potrawy i paczki żywnościowe dla 200 osób w Siedlcach i 200 w Białej Podlaskiej – informuje Anna Nowińska z biura prasowego Caritas Diecezji Siedleckiej.
W Siedlcach o 12.00 w Centrum Charytatywno-Duszpasterskim przy ul. bp. I. Świrskiego 57 do wspólnego stołu zasiądą samotni, bezdomni, władze miasta i kapłani z biskupem na czele.
Natomiast w Białej Podlaskiej spotkanie, które przygotowuje Centrum Integracji Społecznej we współpracy z urzędem miasta, zaplanowano na 10.00 przy ul. Warszawskiej 15. Skierowane jest ono do osób samotnych, bezdomnych oraz potrzebujących wsparcia, podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. – Mogą liczyć na wigilijną wieczerzę przy wspólnym stole, śpiewanie kolęd oraz jasełka przygotowane i wystawione przez wolontariuszy – podkreśla Andrzej Hojna, kierownik bialskiego CIS Andrzej Hojna.
W poprzednich latach ze względu na obostrzenia sanitarne spotkania wigilijne miały inną formę. – Nie można było zasiąść do wspólnej wieczerzy, ale zarówno w Siedlcach, jak i w Białej Podlaskiej paczki ze świątecznymi potrawami zostały wydane na wynos – zaznacza A. Nowińska. Natomiast w 2020 r. wigilie w ogóle się nie odbyły. Jednak paczki świąteczne i potrawy potrzebujący odbierali w Caritas.
Doświadczyć prawdy o ubóstwie
– Ubodzy i samotni nie czekają na spotkanie z rodziną, bo jest to niemożliwe z różnych powodów życiowych, natomiast pragną doświadczyć tego, że Bóg ich nie opuścił, nie pozostawił samych – mówi ks. dr Mateusz Czubak, kapelan Zakładu Karnego w Siedlcach i Mieszkań Wspieranych. – Czekają na to, że Chrystus da im pokój, radość, nadzieję i narodzi się w nich. Oni sami mogą ofiarować swoje modlitwy i cierpienia za innych, dać swój uśmiech, dobre słowo. Jako kapłan, który wraz z wolontariuszami udaje się na spotkanie wigilijne z osobami potrzebującymi, mam przekonanie, iż my bardziej potrzebujemy ich niż oni nas. Bez ubogich i samotnych nie jesteśmy w stanie w pełni przeżyć Bożego Narodzenia, doświadczyć prawdy o ubóstwie. Idąc do nich i przynosząc nasze dary, a głównie wspólnie modląc się i siadając do stołu, odkrywamy w nich oblicze Chrystusa – podkreśla.
Miejskie i parafialne
Samorządy oraz parafie organizują również spotkania wigilijne dla wszystkich mieszkańców. 17 grudnia złożą sobie życzenia m.in. garwolinianie i rykowianie. W programie są występy artystyczne, wspólne kolędowanie z zespołami śpiewaczymi i szkolnymi, dzielenie się opłatkiem oraz jarmarki bożonarodzeniowe. Nie zabraknie mikołaja z prezentami dla najmłodszych oraz warsztatów dla całych rodzin.
Z kolei 17 grudnia w Szkole Podstawowej w Białce odbędzie się spotkanie dla mieszkańców gminy Radzyń Podlaski z udziałem biskupa siedleckiego Kazimierza Gurdy.
Parafialną wigilię zaplanowano we Włodawie. Tradycję tę zapoczątkował w 2008 r.
śp. ks. Stanisław Dadas, ówczesny proboszcz parafii Najświętszego Serca Jezusowego. Pragnął, aby włodawianie przynajmniej raz w roku pokazali, jak potrafią sobie przebaczać i okazywać wzajemną miłość. Spotkanie odbywa się co roku w sali św. Józefa przy kościele i gromadzi setki osób. Wśród nich są księża: proboszczowie parafii NSJ oraz św. Ludwika, starosta, burmistrz i wójt gminy Włodawa. Tak będzie również i w tym roku, a w programie znajdą się: występy dzieci i młodzieży z domów kultury, życzenia od proboszczów i włodarzy, poczęstunek, a na zakończenie mikołaj obdaruje najmłodszych słodyczami. Zarówno paczki dla dzieci, jak i potrawy na stół pochodzą od darczyńców.
W salach przy kościele czy na miejskich rynkach mieszkańcy, wśród nich grono osób samotnych i potrzebujących, zostaną zaproszeni do stołów z przygotowaną prawdziwą wigilijną wieczerzą – z ciepłym barszczem, karpiem i postną kapustą. Będą życzenia i chwile wzruszeń napełniające serca nadzieją i radością z bliskości drugiego człowieka oraz narodzin Boga.
JS