Aktualności
Demografia zmienia samorządy

Demografia zmienia samorządy

Od przyszłej kadencji w niektórych samorządach zmniejszy się liczba radnych. To naturalna konsekwencja spadającej liczby mieszkańców.

Wojewodowie ogłosili zarządzenia o liczbie radnych w poszczególnych gminach i powiatach. Na Mazowszu zmian nie będzie, ale w województwie lubelskim, a konkretnie w gminie Ryki i powiecie radzyńskim, wiosną 2024 r. wyborcy obsadzą mniej mandatów.

Za zmiany odpowiada demografia. Według danych statystycznych za trzeci kwartał 2023 r. liczba mieszkańców spadła z nieco powyżej 20 tys. mieszkańców do 19 tys. 867. To za mało, by – jak do tej pory – w samorządzie reprezentowało ich 21 radnych. Dlatego od przyszłej kadencji w radzie gminy będzie zasiadało 15 osób. Zmieni się też liczba okręgów wyborczych. Mają być one podzielone na miejskie i wiejskie: pierwszych będzie siedem, a drugich osiem.

Zmniejszenie liczby radnych aż o sześć osób może powodować obawy, że wiele miejscowości nie będzie miało należytej reprezentacji w radzie. Jednak burmistrz Ryk uważa, iż nowe rozwiązania mogą być korzystne.

– Gdy radni byli wybierani w wyborach proporcjonalnych, zdarzało się, że z jednej listy, a czasem nawet z jednej miejscowości weszło dwóch lub trzech radnych. Natomiast przy wyborach większościowych mandat uzyska jedna osoba z każdego okręgu. Poza tym każdy nowo wybrany radny reprezentuje nie tylko swój okręg, ale i całą gminę. Warto też zauważyć, że często realizujemy inwestycje w miejscowościach, które nie mają swojego radnego – tłumaczy Jarosław Żaczek.

Więcej w bieżącym wydaniu ECHA. 

Tomasz Kępka