Przygotowania do wiosny
II-ligowa Pogoń Siedlce pod wodzą trenera Marka Brzozowskiego przygotowania do rundy wiosennej zaczęła 8 stycznia. Zespół nad budowaniem formy będzie pracować wyłącznie w Siedlcach, nie jest planowany wyjazd na zgrupowanie poza miasto. Siedlczanie trenować będą w każdym tygodniu praktycznie od poniedziałku do piątku, a w soboty zagrają spotkania sparingowe. Treningi odbywać się będą raz dziennie. Zdarzą się również dni, w których zespół weźmie udział w dwóch jednostkach treningowych. Zaplanowany jest także obóz dochodzeniowy w okresie od 22 do 27 stycznia. Spotkań kontrolnych trener Brzozowski zaplanował w sumie dziesięć.
Będą one rozgrywane w rytmie tygodniowym, począwszy od 13 stycznia. W trzech terminach: 3, 10 i 17 lutego zespól Pogoni rozegra w jednym dniu po dwa mecze, grając różnymi składami. Siedlczanie do rundy wiosennej powinni być optymalnie przygotowani, o czym świadczy potencjał, jaki zaprezentowali pod tym względem w rundzie jesiennej.
Zmiany kadrowe
Nie zanosi się na duże ruchy kadrowe w zespole z Siedlec. W Pogoni pozostaną piłkarze, którzy stanowili o jej obliczu. Niemniej kilku piłkarzy opuści drużynę, a jednym z nich jest Tomasz Mamis, który został wypożyczony do III-ligowych Orląt Radzyń. Zapewne pojawi się też ktoś nowy w zespole, z zadaniem jego wzmocnienia na pozycjach ofensywnych – będzie to ewentualnie skrzydłowy lub wahadłowy. Niewykluczone, że zostanie pozyskany piłkarz do ostatnio mocno przemeblowanej defensywy.
Powalczą o awans
Zespół z Siedlec aktualnie zajmuje trzecie miejsce w ligowej tabeli ze stratą 4 punktów do prowadzącej Kotwicy Kołobrzeg, z kolei do drugiego w tabeli KKS Kalisz Pogoń traci tylko 1 pkt. Warto zaznaczyć, że oba wymienione zespoły mają jeden rozegrany mecz mniej od lidera z Kołobrzegu. Siedlczanie mogą więc realnie myśleć o bezpośrednim awansie do I ligi z dwóch pierwszych miejsc lub poprzez baraże, w których zagrają drużyny z pozycji 3-6 na koniec rozgrywek. Wszyscy w Siedlcach liczą, że powtórzy się historia sprzed dziesięciu lat, kiedy to po sezonie 2013/14 Pogoń wywalczyła awans do I ligi, zajmując drugie miejsce w grupie wschodniej II ligi. Awans byłby pięknym prezentem na jubileusz 80-lecia istnienia klubu, który przypada w 2024 r.
Plan sparingów Pogoni:
13 stycznia, 12.00 – gra wewnętrzna;
20 stycznia, 12.00 – ŁKS II Łódź, II liga (domowy);
27 stycznia, 12.00 – Polonia Warszawa, I liga (wyjazd);
3 lutego, 12.00 – Znicz Pruszków, I liga (wyjazd);
3 lutego, 15.00 – Błonianka Błonie, IV liga (wyjazd);
10 lutego, 12.00 – Podlasie Biała Podlaska, III liga (dom.);
10 lutego, 15.00 – Legionovia Legionowo, III liga (dom.);
17 lutego, 12.00 – Pogoń Grodzisk Mazowiecki, III liga (dom.);
17 lutego, 15.00 – Świt Nowy Dwór Mazowiecki, III liga (dom.).
III liga, grupa IV
Podlasie Biała Podlaska
Piłkarze Podlasia zanim przystąpili do treningów zespołowych 8 stycznia, od 19 grudnia zobowiązani byli prowadzić zajęcia indywidualne według planów nakreślonych przez sztab szkoleniowy. Zespół Podlasia cały okres przygotowawczy do pierwszego meczu w rundzie wiosennej, planowanego na 2 marca, spędzi w Białej Podlaskiej. W ramach przygotowań treningi odbywać się będą raz lub dwa razy dziennie od poniedziałku do piątku, a w soboty i raz w środę Podlasie zagra mecze sparingowe. Klub nie przewiduje udziału zespołu w żadnej formie zgrupowania.
Roszady kadrowe
W kadrze zespołu Podlasie zajdą pewne zmiany. Zespół opuścił Arkadiusz Kot, który powrócił do radzyńskich Orląt. W Podlasiu są natomiast dwaj nowi zawodnicy. Pierwszy to 25-letni defensor Sebastian Krawczyk, który ma za sobą grę w Pogoni Siedlce na poziomie II, a wcześniej I ligi. Drugim nabytkiem jest 29-letni napastnik Ezana Kashay, grający ostatnio w IV-ligowej Mazovii Mińsk Mazowiecki, a wcześniej m.in. w Chełmiance Chełm, Motorze Lublin i Bałtyku Gdynia. Do kadry pierwszej drużyny dołączył też 17-letni wychowanek klubu – obrońca Przemysław Chazan. Zapewne nie są to ostatnie transfery tej zimy.
Dalej rozwijać zespół
Po rundzie jesiennej piłkarze z Białej Podlaskiej plasują się na siódmym miejscu w tabeli, mając w dorobku 30 pkt (do zajmującej trzecie miejsce Siarki Tarnobrzeg tracą tylko 2 pkt). Na wiosnę bialski zespół nie ma szans, by równać się z najlepszymi zespołami: liderem Wieczystą Kraków, która ma w swoim dorobku 41 pkt, i zajmującą drugą pozycję Avią Świdnik z 38 pkt. Walka o awans Podlasiu więc nie grozi, jak również ewentualne drżenie o ligowy byt. Przewaga nad strefą spadkową wynosi bowiem 17/18 pkt, zakładając, że z III ligi, grupy IV mogą spaść trzy lub cztery zespoły, co wiąże się z liczbą degradacji zespołów do tej grupy z II ligi. W tej sytuacji Podlasie może spokojnie przygotowywać się do rundy wiosennej i budować zespół z myślą o jego rozwoju oraz rozgrywkach w przyszłym sezonie.
Plan sparingów:
20 stycznia – Jagiellonia II Białystok, III liga, grupa I (wyjazd);
27 stycznia – Łada Biłgoraj, IV liga lubelska (dom.);
3 lutego – Mazovia Mińsk Mazowiecki, IV liga mazowiecka (dom.);
10 lutego – Pogoń Siedlce, II liga (wyjazd);
17 lutego – Avia Świdnik, III liga, grupa IV (wyjazd);
21 lutego – Huragan Międzyrzec Podlaski, IV liga lubelska (dom.);
24 lutego – Pogoń Grodzisk Mazowiecki, III liga, grupa I (wyjazd).
Orlęta Radzyń
Radzyńskie Orlęta pod wodzą trenera Tomasza Złomańczuka rozpoczęły przygotowania do rundy wiosennej 10 stycznia. Okres przygotowawczy zespół z Radzynia przepracuje na własnych obiektach oraz trenując na sztucznym boisku w Lubartowie, co wymaga poniesienia dodatkowych kosztów i jest uciążliwe organizacyjnie oraz czasowo. W ramach przygotowań do rewanżowej rundy rozgrywek Orlęta zagrają siedem sparingów, które zostaną rozegrane na sztucznych boiskach rywali, a także w Lubartowie i Międzyrzecu Podlaskim.
Kierunek wzmocnienia
Mając na uwadze sytuację w ligowej tabeli, klub chce wzmocnić zespół przed rundą wiosenną. W zespole z Radzynia pojawili się nowi zawodnicy. Do klubu wracają: Mateusz Chyła (występujący ostatnio w Avii Świdnik) oraz Arkadiusz Kot (reprezentujący barwy Podlasia Biała Podlaska). Z II-ligowej Pogoni został wypożyczony 21-letni pomocnik Tomasz Mamis, a z I-ligowej Polonii Warszawa 20-letni napastnik Junior Radziński. Nowym zawodnikiem w Orlętach jest także 20-letni Bartosz Pawluczuk, mający za sobą grę na jesieni w III-ligowej Warcie Sieradz. Z kolei swój kontrakt z Orlętami przedłużył 21-letni obrońca Adrian Duchnowski. Te spore ruchy kadrowe w zespole z Radzynia nie są ostatnimi przed rundą wiosenną i pewnie będzie się na tym polu jeszcze coś działo.
Jubileusz i walka o byt
W 2024 r. klub z Radzynia obchodzi 100-lecie swojego istnienia. Dla uczczenia tak pięknego jubileuszu odbędzie się wiele imprez okolicznościowych, ale sen z powiek wszystkim związanym z klubem spędza obecna sytuacja Orląt w tabeli III ligi, grupy IV. Radzynianie są na przedostatnim spadkowym miejscu z dorobkiem 11 pkt. Do bezpiecznej strefy tracą 5 pkt, które na wiosnę będą musieli zniwelować, by myśleć realnie o utrzymaniu w lidze. Nie będzie to proste, ale radzynianie liczą na zdecydowaną poprawę gry oraz lepsze wyniki zwłaszcza na własnym boisku. Orlęta w rozegranych dziewięciu spotkaniach na jesieni w Radzyniu nie wygrały meczu, trzy spotkania remisując i aż sześć przegrywając. Zatem przykro by było, gdyby w roku okrągłego jubileuszu Orlęta pożegnały się z III ligą. Jednak, jak zapewnił niedawno w wywiadzie na łamach „Echa” prezes Orląt Krzysztof Grochowski, klub zrobi wszystko, by do spadku nie doszło.
Plan sparingów:
20 stycznia – Wisła Puławy, II liga;
24 stycznia – Lewart Lubartów, IV liga lubelska;
27 stycznia – Stal Kraśnik, IV liga lubelska;
4 lutego – Huragan Międzyrzec Podlaski, IV liga lubelska;
10 lutego – Chełmianka Chełm, III liga, grupa IV;
17 lutego – Start Krasnystaw, IV liga lubelska;
24 lutego – Avia Świdnik, III liga, grupa IV.
Andrzej Materski