To było naprawdę wielkie kolędowanie
Wystąpiło w nim blisko 250 chórzystów, którzy zaśpiewali znane kolędy, pastorałki, a także pieśni świąteczne. Było pięknie i wzruszająco! Kochamy kolędy i chętnie śpiewamy je nie tylko przy rodzinnym stole. Żywmy dowodem było „Wielkie siedleckie kolędowanie”, które przyciągnęło tłumy. Gospodarz spotkania - chór parafii Bożego Ciała pn. Ufajmy Mu - do wspólnego śpiewania zaprosił przyjaciół, bo okazja była i jest wyjątkowa. - Cieszę się, że jest nas tak dużo. Dzisiejsze kolędowanie to także uroczyste rozpoczęcie jubileuszu naszego chóru, który w 2024 r. przeżywa 25 rocznicę istnienia - podkreślił proboszcz parafii Bożego Ciała ks. kan. Andrzej Popławski, witając zebranych.
Tylko jedna próba
Pomysłodawcą wydarzenia był dyrygent chóru Mariusz Orzełowski. – Spotkanie przygotowaliśmy własnymi siłami organizacyjnymi i finansowymi, bez jakiejkolwiek dotacji, a jedynie przy wsparciu przyjaciół. Kiedy przyszedłem do księdza proboszcza i powiedziałem, że chcę zrealizować taki koncert, sam nie wiedziałem, co mnie czeka. Przekonałem się o tym dopiero na próbie, gdy zobaczyłem blisko 250 śpiewaków. Spotkaliśmy się tylko jeden raz – bez mikrofonów, instrumentów, świateł. Tak naprawdę dzisiaj jesteśmy na premierze tego widowiska – przyznał.
Międzypokoleniowe śpiewanie
Koncert zainaugurowało wspólne wykonanie kolędy „Pójdźmy wszyscy do stajenki” i piosenki „Święty czas”. Następnie schola Boże Słowiki z parafii Bożego Ciała zaśpiewała utwór „To już za chwilę”, a solistka Alicja Zagalska zachwyciła znaną z musicalu „Metro” kolędą „Uciekali, uciekali…”. Zebrani usłyszeli też „Christus natus est nobis”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Wśród nocnej ciszy”, „Tryumfy Króla Niebieskiego”, „Cicha noc”.
Chór parafii bł. Męczenników Podlaskich pod kierunkiem Pawła Strzeżysza zaprezentował się w trzech kolędach: „Adeste fideles”, „Nova radist’ stala” i „Nad Betlejem w ciemną noc”. Z kolei schola z tej parafii wykonała „Zaśpiewajmy pastorałkę” i „Lulajże Jezuniu”. Tę tradycyjną kolędę, ale w wersji „dorosłej”, w opracowaniu śląskiego kompozytora i twórcy Józefa Świdra przypomniał chór z siedleckiej parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Zaśpiewał także „Bracia, patrzcie jeno”. Z kolei zespół dziecięcy Światełko z parafii św. Józefa w Siedlcach pod kierunkiem Wojciecha Jezuita przygotował utwór „W grudniowe noce” i kolędę „Do szopy, hej pasterze”.
Wielopokoleniowy Chór Gminy Kotuń, który powstał w czerwcu 2023 r. pod batutą M. Orzełowskiego, wykonał znaną piosenkę „Jest taki dzień”. A chór Canzona ze Szkoły Podstawowej nr 8 im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Siedlcach, laureat wielu ogólnopolskich nagród i wyróżnień, który prowadzi Dariusz Różański, zachwycił utworami „Pasterze mili, coście widzieli”, „Na Boże narodzenie, aniołów ucieszenie” i „Anieli w niebie śpiewają”. Nie zabrakło też „Mario, czy Ty wiesz?”, którą zaśpiewały Natalia Rybicka z Bożych Słowików i Daniela Adabrese ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 w Siedlcach. Uczennica tej samej szkoły Ola Kryńska – mała dziewczyna o wielkim głosie – skradła serca wykonaniem „Kolędy dla samotnych”. To utwór, którzy siedlczanie dobrze znają. Słowa do niego napisał poeta Eugeniusz Kasjanowicz, a muzykę M. Orzełowski.
W finale wybrzmiały wszystkie chóry. Wraz z nimi „Złotą Jerozolimę” z repertuaru Skaldów i „Za kolędę dziękujemy” zaśpiewali wszyscy zebrani w kościele.
Ciąg dalszy nastąpi
– Bardzo adekwatny tytuł koncertu, bo to kolędowanie było wielkie zarówno pod względem artystycznym, jak i liczby biorących w nim chórzystów. Dziękujemy artystom, dyrygentom, a szczególnie panu M. Orzełowskiemu, który był pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym przedsięwzięcia – podsumował ks. A. Popławski.
Na koniec głos zabrała Justyna Rychlik, przewodnicząca komitetu organizacyjnego 25-lecia scholi i chóru parafii Bożego Ciała. – To wielki zaszczyt śpiewać dla tak ogromnej publiczności. A jednocześnie dowód, że mimo tak trudnych czasów można się zjednoczyć – podkreśliła.
Na koniec nie zabrakło tortu dla wszystkich artystów. Kolejny urodzinowy koncert pn. „Miłość jest najważniejsza”, poświęcony Janowi Pawłowi II, odbędzie się 9 czerwca. Natomiast galowy koncert jubileuszowy zaplanowano na 17 listopada.
W „Wielkim siedleckim kolędowaniu” wystąpili: chór Ufajmy Mu i schola Boże Słowiki z parafii Bożego Ciała, chór parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus, chór i schola parafii bł. Męczenników Podlaskich, chór Canto Deo parafii św. Antoniego w Kotuniu, zespół Światełko z parafii św. Józefa, chor Canzona ze Szkoły Podstawowej nr 8 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Siedlcach, chór Szostka ze Szkoły Podstawowej nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi im. Wł. Broniewskiego w Siedlcach, chór Szkoły Podstawowej im. B. Arcta w Kotuniu, Wielopokoleniowy Chór Gminy Kotuń.
DY