Zaśpiewali od serca
Wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek w wiśniewskiej gminie to już tradycja. Pierwszy festiwal odbył się w 2010 r., a inicjatorką jego powstania była ówczesna dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wiśniewie Janina Dołgich. Z roku na rok impreza cieszyła się coraz większym zainteresowaniem, że w końcu trzeba było znaleźć miejsce, które pomieści wszystkich wykonawców. Wybór padł na SP w Śmiarach, która stała się gospodarzem festiwalu.
Wartości i tradycja
Wydarzenie zainaugurowała Msza św. w kościele Świętej Rodziny w Śmiarach. Następnie w hali sportowej miejscowej podstawówki w ramach powitalnych występów zaprezentował się Zespół Ludowy „Wiśniewiacy” im. Zbigniewa Myrchy z Wiśniewa, który korzeniami sięga do 1936 r. i jest stałym bywalcem wszystkich uroczystości gminnych.
XIII Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek „Kolędnicze Serce Polskie” oficjalnie otworzyli: wójt gminy Wiśniew Krzysztof Kryszczuk, dyrektor SP w Śmiarach Katarzyna Wielgórska oraz dyrektor GOK-u w Wiśniewie Paweł Ksionek. Przypomniano też cele imprezy, którymi są: prezentacja wartościowych pod względem religijnym i artystycznym kolęd i pastorałek – dawnych i współczesnych, promocja miejscowości Śmiary i gminy Wiśniew, nawiązanie współpracy i wymiana doświadczeń między uczestniczącymi zespołami, popularyzacja tradycyjnych i współczesnych kolęd, pastorałek, promocja dziedzictwa kulturowego związanego z obyczajami i tradycją przeżywania świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku i sztuki wokalnej jako środka wyrazu artystycznego, krzewienie wśród dzieci, młodzieży, osób dorosłych i seniorów wrażliwości na muzykę.
Nowoczesność i klasyka
Do tegorocznej edycji zgłosiło się sześcioro solistów, siedem zespołów śpiewaczych, trzy chóry. Występy oceniało jury w składzie: Żaneta Badełek – wokalistka estradowa, absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi, prezes Szkoły wokalnej ,,Fabryka Gwiazd”, Anna Montewka – twórca ludowy, wokalistka w Zespole Ludowym Wiśniewiacy i Tomasz Radomyski – lider zespołu Kapela Zbucka, gitarzysta, wokalista, konferansjer, wodzirej, kompozytor, autor tekstów, instruktor nauki gry na gitarze, pedagog, od kilku lat związany z polskim środowiskiem muzyki country.
– Cieszy nas, że tak wiele osób w tak różnym wieku zajmuje się i pasjonuje muzyką. Usłyszeliśmy utwory współczesne czasami w dość nowoczesnych aranżacjach, ale i klasycznych, tradycyjnych, zwłaszcza w wykonaniu zespołów ludowych – powiedział przewodniczący komisji T. Radomyski, podsumowując występy.
Muzyka w duszy im gra
W kategorii „soliści” wygrała Amelia Starzyńska przed Mikołajem Lemiechem i Dominiką Oknińską. Jak przyznał T. Radomyski, w przypadku zespołów jury nie miało wątpliwości i podjęło decyzję jednogłośnie. Najwyżej oceniono działający przy GOK-u w Zbuczynie Zespół Wokalny Ulibabki za wykonanie kolędy „Przybieżeli do Betlejem” i pastorałki „Obietnica”. – Nie pierwszy raz urzekły nas Ulibabki. To efekt pracy i bardzo dobrej opieki artystycznej Urszuli Chróściel i Marcina Chojeckego – podkreślił T. Radomyski.
Drugie miejsce przyznano Zespołowi Ludowemu Zaliwianki z Krzymosz, trzecie – Zespołowi Folklorystyczno-Ludowemu Staśkowiacy z GOK-u w Stanisławowie. Wyróżnienie otrzymał Zespół Śpiewaczy Chodów.
Grand prix XIII Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Kolędnicze Serce Polskie” wyśpiewał utworami Feliksa Nowowiejskiego „Oj, luli, Jezuniu” i Jana Orlanda Pasierba „Zagrały fulorki” Chór Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Siedlcach. – To są prawie zawodowcy pod czujnym okiem ks. prof. Michała Szulika. Świetnie zestrojone i pięknie współbrzmiące głosy, ciekawe aranżacje. Słychać, że muzyka im w duszy gra – dodał przewodniczący jury.
Podczas wydarzenia wręczono też nagrody uczestnikom III Regionalnego Konkursu Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych zorganizowanego dla uczniów szkół podstawowych oraz gminnego konkursu na bożonarodzeniowa dekorację.
Tegoroczną edycję festiwalu zakończyło wspólne wykonanie kolędy „Bóg się rodzi”.
DY