Rozmaitości
PIXABAY.COM
PIXABAY.COM

Odkryj siebie na nowo

Jak najłagodniej przejść okres menopauzy? O objawach i skutkach kobiecego przekwitania, jego wpływie na sferę ciała i ducha - w rozmowie z Elżbietą Wiater, autorką książki „Menopauza”.

Menopauza - także dla wielu kobiet - to wciąż temat tabu. Co jest tego przyczyną?

Menopauzę kojarzymy na ogół ze starzeniem się, a starość we współczesnym kontekście kulturowym jest odbierana negatywnie. Zagubiwszy pozytywne aspekty wieku dojrzałego, postrzegamy człowieka od strony zewnętrznej: starzejące się ciało i mniej elastyczny intelekt (choć w opinii neurobiologów nasz mózg jest w stanie wytwarzać nowe ścieżki neuronowe do końca życia!).

Inny powód negatywnego spojrzenia na menopauzę wiąże się z towarzyszącymi jej nieprzyjemnymi objawami – odnoszącymi się do kobiety, ale też oddziałującymi na jej otoczenie.

 

Zanim powiemy o symptomach, doprecyzujmy definicję. Menopauza to okres w życiu kobiety cechujący się ustaniem miesiączkowania, ale jest też etap okołomenopauzalny.

Tak naprawdę mówimy o czterech okresach: perimenopauzie, premenopauzie, menopauzie i postmenopauzie, przy czym sama menopauza to ostatnia miesiączka. Po czasie „burzy i naporu”, jakim jest okres okołomenopauzalny, postmenopauza to etap, kiedy ustaje płodność i wszystkie związane z nią objawy. Następuje czas wyciszenia i stabilizacji, a jednocześnie – o czym jeszcze powiemy – odkrywania nowych możliwości cieszenia się życiem.

Przyjmuje się, że objawy perimenopauzy pojawiają się około 40 roku życia (charakteryzuje się on podniesieniem poziomu energii, często także libido). Pamiętajmy jednak, że każda z nas jest inna i przechodzi ten etap w sposób indywidualny. Następnemu, czyli premenopauzie, towarzyszą standardowe objawy kojarzone z tym okresem życia, ale są też kobiety, które np. nie mają uderzeń gorąca, a skarżą się na problemy ze strony układu nerwowego: stany depresyjne, nieuzasadnioną irytację czy ataki złości.

 

O skutkach klimakterium można by napisać książkę (śmiech!). Pani w swojej oddaje głos m.in.: ginekolożce, psycholożce, seksuolożce, formatorce duchowej.

Kwestię wydłużonego cyklu jako jednego z objawów premenopauzy omawiają w książce ginekolog i instruktorka naturalnych metod planowania rodziny. Inne symptomy, na jakie wskazują moje rozmówczynie, to m.in.: trudności ze skupieniem się, nocne poty, uderzenia gorąca, zaburzenia równowagi.

Estrogeny działają na całe nasze ciało i psychikę. W momencie, gdy organizm znacznie ogranicza ich produkcję, ciało szuka sposobu poradzenia sobie z nową sytuacją. Faktycznie, jeśli przeczyta się pełną listę objawów menopauzy, można się przestraszyć (śmiech!). I dlatego tak ważne jest, aby być w tym czasie dla siebie dobrym.

 

A zatem, jak zadbać o siebie kompleksowo, by jak najłagodniej przejść ten trudny czas? Co poradziłaby Pani naszym czytelniczkom?

Okres menopauzy nakłada się na moment, kiedy dzieci opuszczają rodzinny dom. Pojawia się syndrom opuszczonego gniazda, a że i panowie miewają swoją andropauzę… niewątpliwie jest to ciążki czas w życiu wielu kobiet. Ważne, by mieć świadomość, że ten etap nastąpi i nie panikować. W przypadku nasilania się stanów depresyjnych polecam konsultacje z terapeutą. Z psychiką, jak wiadomo, związana jest sfera duchowości. W okresie premenopauzalnym, kiedy jesteśmy nadwrażliwe na bodźce: dotyk, zapachy, dźwięki, warto znaleźć sobie tzw. przestrzeń wyciszenia. To jest też czas na pogłębione praktyki duchowe: rekolekcje w ciszy pozwalające na bycie sam na sam z Bogiem czy adorację Najświętszego Sakramentu. Polecam również spacer z różańcem – wzmacnia fizycznie i regeneruje ducha. Pamiętajmy, że każdy kryzys jest także momentem szansy. To okazja, by zmierzyć się z problemami, od których (z powodu choćby słabszego samopoczucia) nie jesteśmy już w stanie uciec, ale możemy zaprosić Boga, by przemieniał nas i uzdrawiał.

 

„Twój osobisty przewodnik” – taki podtytuł nosi książka. Przełamując tabu, Pani rozmówczynie przekonują, że czas menopauzy może być szansą na dobrą zmianę zarówno w sferze ducha, jak i ciała. Z zaciekawieniem czytałam porady dietetyczki, fizjoterapeutki czy pani kosmetolog podpowiadających, jak podbudować swoją kobiecość.

Przejście przez menopauzę, tj. ustanie płodności, nie odbiera nam kobiecości. Ma ona bowiem o wiele głębsze wymiary, choć warto zadbać również o nasze ciało. O problemach cery dojrzałej i wpływie zmian hormonalnych na jej stan szczegółowo opowiada technolog kosmetyczny. Z zainteresowaniem pań mogą spotkać się z pewnością także wskazówki dotyczące diety. Dzięki niej można złagodzić objawy menopauzy. Zresztą, skłonność do tycia w okresie premenopauzalnym to jeden ze sposobów, w jaki organizm radzi sobie z utratą estrogenów. Nie pozbywajmy się w tym czasie za wszelką cenę dodatkowego tłuszczu na biodrach, brzuchu czy udach. Na schudnięcie przyjdzie czas po menopauzie. Dietetyczka doradza, po jakie produkty sięgać, aby uzupełnić mikro- i makroelementy. Z rozmowy z nią dowiemy się także, dlaczego tak ważnym składnikiem diety w tym okresie powinien być wapń. Pani doktor mówi z kolei m.in. o niepożądanych skutkach hormonoterapii, ale też profilaktyce chorób kobiecych.

Liczę, że wskazówki zawarte w książce pomogą czytelniczkom pogłębić wiedzę dotyczącą menopauzy. Zależało mi na tym, aby ten osobisty przewodnik miał pozytywne przesłanie – był powiedzeniem: „Nie martw się! Jest trudno, ale ten czas się skończy, a to, co cię czeka, jest dobre!”.

 

Dziękuję za rozmowę.

WARTO PRZECZYTAĆ

Odczarować tabu

 

Na rynku wydawniczym pojawia się coraz więcej książek poruszających temat menopauzy. I dobrze – czas bowiem odczarować tabu. Brakuje jednak pozycji pozwalających spojrzeć na zagadnienie z perspektywy duchowości katolickiej. Dlatego właśnie ta książka jest tak ważna!

Rozmówczyniami Elżbiety Wiater są: ginekolożka, seksuolożka, psycholożka, instruktorka NPR, formatorka duchowa, dietetyczka, kosmetolożka i fizjoterapeutka. „Pomyślałam tę książkę jako tworzoną przez kobiety dla kobiet” – zaznacza autorka. I taką jest, przynosząc także odpowiedzi na pytania, które niejednokrotnie wstydzimy się zadać.

Polecam!

KONKURS

Mamy dla Państwa trzy książki „Menopauza” od wydawnictwa WAM. By wziąć udział w konkursie, należy wysłać SMS o treści: ECHO2.odpowiedź na numer 72068 (2,46 zł z VAT) od czwartku, 1 lutego, do środy, 7 lutego, do 22.00. Wygrają trzy osoby, które najciekawiej odpowiedzą na pytanie: „Jak dbasz o swoją kobiecość?”. Uwaga – odpowiedź nie może przekroczyć 160 znaków. Regulamin znajduje się na stronie www.echokatolickie.pl.

Listę nagrodzonych zamieścimy w 7 nr. „Echa”.

AW