Jest jeden Bug…
Nadbużańskie krajobrazy z dziką i nieuregulowaną rzeką zachwycają nieokiełznaną naturą i niepowtarzalnym klimatem. Fascynują i inspirują artystów. Od 28 lat fotografowie z całego kraju zjeżdżają nad Bug, by utrwalić w kadrze wyjątkową przyrodę, jedyne w swoim rodzaju zabytki architektury drewnianej - wiatraki, obrośnięte bluszczem chaty, kościoły, przydrożne kapliczki, a także ludzi. Efekty 28 Międzynarodowego Pleneru „Podlaski Przełom Bugu” we wrześniu można było podziwiać w Galerii Fotografii Fokus w Siedlcach.
Teraz ekspozycja jest dostępna w Bialskiej Galerii Fotografii. W piątkowy wieczór jej bialską edycję otworzył prezydent miasta Michał Litwiniuk.
Wciąż nieodkryte
– Jest jeden Bug… Wszyscy jednak patrzymy nań z zupełnie innej perspektywy. Koegzystencja w tym jakże boskim skrawku rzeczywistości wydaje się budzić skrajne emocje, pełne różnorodności odczucia, uruchamia wieloraką wyobraźnię. Mimo swej figuratywności i realności, ta dzika i jedyna w swoim rodzaju rzeka, jej wielkoformatowe brzegi są wciąż nieodkryte. Banalne wydawałoby się krajobrazy i zwykłe sytuacje z życia codziennego tej nadbużańskiej krainy czy to w szarzyźnie, czy w jaskrawych barwach budują swego rodzaju dziwne, trudne do określenia odczucia. Cykliczne coroczne spotkanie fotograficznego kolektywu nad Bugiem pozwala subiektywnie spojrzeć przez pryzmat aparatu fotograficznego na tę specyficzną przestrzeń. W tym roku spotkaliśmy się wyjątkowo zimą, penetrując skromne, ażurowe pejzaże z chwilowym, horyzontalnym słońcem, chłodnym, przelotnym, krótkotrwałym dniem i błogą ciszą – powiedział kurator wystawy i siedlecki fotograf Piotr Tołwiński, dodając, że plener „Podlaski Przełom Bugu” jest prawdopodobnie najdłużej nieprzerwanie funkcjonującym tego typu wydarzeniem artystycznym w Polsce.
Inspiracja i komunikacja
W ubiegłorocznym 28 Międzynarodowym Plenerze Fotograficznym „Podlaski Przełom Bugu 2023”, który odbył się w dniach 26 lutego – 1 marca, wzięło udział 31 fotografików z ośmiu ośrodków w Polsce (Biała Podlaska, Lublin, Kazimierz Dolny, Ostrowiec Świętokrzyski, Poznań, Siedlce, Terespol i Warszawa), w tym dziewięciu z Fotoklubu Podlaskiego, oraz Natalia Tołoczko z Białorusi. Efektem są setki prac, ale na wystawie znalazła się zaledwie ich część. Jednak każde zdjęcie jest inne. Wspólny mianownik to fascynacja nadbużańską naturą. – Fotografia jako ewidentna dziedzina sztuki powinna inspirować, komunikować z odbiorcą, kreować różnorodne wyobrażenia czasu, miejsca, sytuacji. Nie sposób lekceważyć jej realnej jak i symbolicznej siły przekazu, której doświadczymy, obcując z jej istotą, odbiciem rzeczywistości – podkreślił P. Tołwiński.
Pomysłodawcą pleneru jest Andrzej Grudziński. Organizatorami wydarzenia: Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach, Bialskie Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego oraz starostwo powiatowe w Białej Podlaskiej.
Wystawę oglądać można do 25 lutego w Bialskiej Galerii Fotografii przy ul. Krótkiej 1. Wstęp jest bezpłatny.
DY