Konkurs czytelniczy
Odbywa się on już po raz 43 i przeprowadzany jest na dwóch etapach: eliminacje szkolne i finał, który odbędzie 19 marca w romanowskim muzeum – w dniu imienin patrona.
Konkurs skupia młodzież ze szkół średnich województwa lubelskiego zainteresowanych osobą i twórczością pisarza.
27 lutego w czytelni Liceum Ogólnokształcącego im. Wł. Zawadzkiego w Wisznicach odbyły się szkolne eliminacje do konkursu, którego celem jest popularyzacja wiedzy o życiu i twórczości J.I. Kraszewskiego wśród uczniów szkół ponadpodstawowych, budzenie zainteresowania imponującym dorobkiem i rolą pisarza w kulturze narodowej.
Józef Ignacy Kraszewski, polski pisarz, historyk i publicysta, to postać zasługująca na szczególne upamiętnienie. Jego twórczość obejmuje szeroki zakres zainteresowań, szczególnie literackich. Pisał przede wszystkim powieści, w tym historyczne, ale też utwory poetyckie. Dzięki jego pióru czytelnicy mogą przenieść się w różne epoki historyczne i zanurzyć w barwnej historii Polski.
W dzisiejszych czasach, kiedy wiele dziedzin życia codziennego jest poddawanych nowoczesnym technologiom, niezmiennie istnieje potrzeba pielęgnowania zamiłowania do czytania i zachowywania dziedzictwa kulturowego regionu. Jednym z doskonałych środków do tego celu są organizowane konkursy czytelnicze, które nie tylko rozwijają umiejętności poznawcze, ale także poszerzają wiedzę uczestników o różnorodne dziedziny literatury i poznawania dziedzictwa naszej „małej ojczyzny”. Na szkolnym etapie konkursu czytelniczego, zorganizowanego w hołdzie dla twórczości J.I. Kraszewskiego, uczniowie mają okazję zgłębić bogactwo polskiego dziedzictwa literackiego.
Podczas eliminacji młodzież z wisznickiego liceum musiała wykazać się znajomością życiorysu pisarza oraz obowiązkowych lektur, tj.: Wincentego Danka: „J.I. Kraszewski. Zarys biograficzny” oraz dwóch powieści J.I. Kraszewskiego: „Staropolska miłość. Urywek pamiętnika spisany przez Józefa Ignacego Kraszewskiego” i „Historia Sawki”. Z konkursowymi zadaniami najlepiej poradziła sobie uczennica klasy IV „a” Aleksandra Dragan, która reprezentować będzie szkołę w Romanowie. Drugą lokatę zajęła Nikola Prokurat z I „d”, a III miejsce – Dominika Osypiuk z IV „a”.