Zwiększyć aktywność seniorów
Samorząd dołączył do Ogólnopolskiej Karty Seniora. Po wdrożeniu korpusu wsparcia i opieki wytchnieniowej gmina postarała się o nowy rodzaj wsparcia osób po 60-tce. - Pojawiła się oferta przystąpienia do programu „Gmina przyjazna seniorom”, który realizuje szereg projektów, w tym Ogólnopolską Kartę Seniora - przyznaje burmistrz Ryk Jarosław Żaczek. Wprowadzeniem kart zajął się Ośrodek Pomocy Społecznej w Rykach.
– Aż 5 tys. osób, czyli 27% społeczeństwa naszej gminy stanowią seniorzy. Dlatego z myślą o nich wdrażamy różne formy pomocy. Karty nie są u nas zupełnie nowe, bo wcześniej można je było nabyć za opłatą. Teraz będą dostępne za darmo – oznajmia Jolanta Cichecka, dyrektor OPS w Rykach.
Obopólne korzyści
Karta ma postać plastikowego dokumentu. Jest oznaczona numerem i można ją stosować podobnie do Karty Dużej Rodziny. – Nie jest to karta płatnicza – zaznacza dyrektor OPS. Zasada działania tej formy wsparcia seniorów opiera się na współpracy z firmami i instytucjami. – Do tego projektu w całej Polsce przystępują firmy, które dają upusty i rabaty na świadczone przez siebie usługi. A korzyść z tego mają nie tylko przedsiębiorcy, ale i seniorzy. Chętniej korzystają z produktów i usług, a usługodawcy zyskują stałego klienta, a seniorzy – tłumaczy J. Żaczek. Burmistrz ma nadzieję, że do projektu – obok ogólnopolskich – przystąpią także przedsiębiorcy z terenu powiatu ryckiego. Jak na razie zgłosiło się pięć podmiotów. Centrum Kultury i Sportu w Rykach zaoferowało upusty na zakupy w kafejce „Park cafe”, na seanse w kinie Renesans i korzystanie ze strefy aktywności SOWA. Gabinet podologiczny obiecał ulgi na diagnostykę i leczenie dolegliwości stóp. Pracownia tortów artystycznych zapewniła zniżkę na każdy tort i szczególną – na urodzinowy. Specjalne rabaty zaoferowały też sala bankietowa w Stężycy i gabinet kosmetyczny w Rykach.
Wyjść z domu
W przekazaniu kart wzięli udział seniorzy z miasta i gminy, a reprezentanci Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku otrzymali je jako pierwsi. – Dziękuję władzom miasta i organizatorom tego wydarzenia. Pierwszy raz w życiu mogłam w czymś takim uczestniczyć – przyznaje Teresa Flak, prezes związku emerytów.
Do promocji karty i innych sposobów aktywizacji seniorów włączył się także goszczący w Rykach, ambasador m.in. programu „Gmina przyjazna seniorom”. – Działam na rzecz aktywizacji seniorów i edukacji. Problem polega na tym, że wielu z nich, przechodząc na emeryturę, wycofuje się, zostaje domach, co negatywnie wpływa na zdrowie. A brak kontaktu z rówieśnikami powoduje, że seniorzy poddawani są różnym manipulacjom i oszustwom. Osób po 60-tce będzie przybywało, więc państwu i gminie powinno zależeć na tym, by byli oni jak najdłużej sprawni. Żeby mogli pozostawać w domu, a nie w domu pomocy społecznej, zwłaszcza że pobyt tam kosztuje – zaznacza Marek Pilch. Ambasador zachęcał seniorów do aktywności fizycznej i zaprosił na tegoroczne „Senioralia” do Krakowa, których jest współorganizatorem.
Tomasz Kępka