Region

Błonia nasze widzę ogromne

Do 30 kwietnia mieszkańcy mogą wyrazić swoją opinię na temat tego, co powinno znaleźć się na siedleckich błoniach.

Z planami można zapoznać się na stronie konsultacje.siedlce.pl. Koncepcję za 30 tys. zł opracowała firma z Podkowy Leśnej. Propozycje miasta są tak imponujące, że właściwie łatwiej wymienić, czego na błoniach nie będzie, bo zaplanowano tam: tężnię solankową, amfiteatr, pump tracki, zadaszony grill, ogród społeczny, kino plenerowe, skatepark, ścieżkę dla psów, ekologiczny plac zabaw, plażę, jacuzzi, leżaki, hamaki, basen dla dzieci, a nawet basen olimpijski.

Dwie koncepcje

Dokument podczas ostatniej komisji gospodarki analizowali miejscy radni. Koncepcja – a właściwie dwie – powstały w kilka miesięcy. – Po podjęciu decyzji o jej opracowaniu za pośrednictwem strony internetowej miasta poprosiliśmy mieszkańców o sugestie, co powinno znajdować się na błoniach. We wrześniu zdecydowaliśmy, że na podstawie tych informacji opracujemy koncepcję zgodną z miejscowym planem zagospodarowania terenu. W trakcie okazało się, że obszar, który, zgodnie z życzeniami siedlczan i planem, przeznaczono pod odkryte baseny, jest za mały, by zrealizować odpowiedni kompleks na miarę naszego miasta – tłumaczył Dariusz Godlewski, naczelnik wydziału programów rozwojowych w siedleckim magistracie. – Zaprojektowano również za mało – bo zaledwie 160 – miejsc parkingowych, podczas gdy powinno ich być przynajmniej 600. Poprosiliśmy więc projektanta o opracowanie dodatkowej koncepcji i uwzględnienie powyższych kwestii. Wymaga to jednak zmiany miejscowego planu zagospodarowania – dodał, wyjaśniając, iż procedury mogą potrwać nawet dwa lata.

 

Powinniśmy zacząć od konsultacji

– Po co w takim razie ta koncepcja? Płacimy 30 tys. zł, wykonujemy dwie koncepcje. Jedna jest zgodna z planem, druga nie. Za chwilę może okazać się, iż będzie potrzebny trzeci wariant – stwierdziła radna Marlena Puzia.

D. Godlewski przyznał, że koncepcja powstała po to, by miasto mogło dowiedzieć się, jakie są życzenia siedlczan co do tego terenu. – W wyniku konsultacji może okazać się, że mieszkańcy będą chcieli inwestycji tak szybko, że wystarczy im pierwsza koncepcja – zauważył Godlewski, zaznaczając, iż zmiana planu nie zaburzy tego, co już możemy robić. A nawet jeśli doszłoby do jego zmiany, to – jak podkreśliła naczelnik wydziału gospodarki przestrzennej i budownictwa Barbara Kowal – dzięki głosom mieszkańców na temat zagospodarowania będzie wiadomo, w jakim kierunku pójść.

– Pan prezydent zdecydował o tworzeniu koncepcji, która, jak się okazało, może być zmieniona. Moim zdaniem powinniśmy zacząć nie od tego, ale od konsultacji z mieszkańcami. W końcu będzie to, mam nadzieję, jedna z najważniejszych inwestycji rekreacyjno-sportowych – podkreślił wiceprzewodniczący rady miasta Maciej Nowak.

 

Elektronicznie, listownie i osobiście

Konsultacje społeczne trwają do 30 kwietnia. Swoją opinię można wyrazić w następujący sposób: w formie elektronicznej – poprzez formularz konsultacyjny w Elektronicznym Systemie Konsultacji Społecznych, w formie papierowej – na formularzu konsultacyjnym przesłanym drogą korespondencyjną na adres: Urząd Miasta Siedlce, Skwer Niepodległości 2, 08-110 Siedlce (obowiązuje data wpływu) lub złożyć osobiście przy ul. B. Prusa 16/18, II piętro, pok. 214.

DY