Region

Pod patronatem lotników

11 kwietnia rondo u zbiegu ulic Adama Mickiewicza, Tadeusza Kościuszki i drogi nr 801, tzw. Nadwiślanki, w Dęblinie otrzymało nazwę 58 Lotniczego Pułku Szkolnego.

W uroczystości wzięli udział pomysłodawcy nazwy - członkowie dęblińskiego oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP z prezesem ppłk. Mirosławem Michalukiem, a także burmistrz miasta Beata Siedlecka i wójt Stężycy Zbigniew Chlaściak, przedstawiciele Lotniczej Akademii Wojskowej. Ważny moment uświetniła orkiestra wojskowa, pod tablicą złożono również kwiaty.

Dalsza część odbyła się w siedzibie Muzeum Sił Powietrznych. Podczas spotkania z cyklu „Byliśmy żołnierzami” zebrani mogli usłyszeć historię pułku opowiedzianą przez żołnierzy tej jednostki: płk. dypl. pil. Krzysztofa Żuka, płk. pil. dr. Edmunda Klicha, ppłk. pil. Marka Stechnię, mjr. pil. Tadeusza Radzika oraz Annę Sawińską, która angażuje się w upamiętnianie dziejów lotnictwa wojskowego w Dęblinie.

58 Lotniczy Pułk Szkolny był następcą jego protoplasty – 58 Lotniczego Pułku Szkolno-Bojowego, który w latach 1958-2000 stacjonował w Dęblinie. Przez tę jednostkę przeszli praktycznie wszyscy podoficerowie dęblińskiej „Szkoły orląt”, którzy później latali na samolotach odrzutowych i transportowych. Dziś kontynuatorem 58 KPSz i jego tradycji jest 41 Baza Lotnictwa Szkolnego.

Rondo58 Lotniczego Pułku Szkolnego jest trzecim, które powstało w związku z budową tzw. obwodnicy Dęblina. Pozostałym patronują Saperzy oraz Dęblińscy Kolejarze. 

Tomasz Kępka