Kultura
GOK Biała Podlaska
GOK Biała Podlaska

Igłą i nicią malowane

28 kwietnia w Pracowni Koronkarstwa w Sitniku odbyło się podsumowanie 16 edycji konkursu koronkarskiego „Igłą malowane”.

Sitnik od lat koronkarstwem stoi. Entuzjastki tej sztuki za pomocą szydełka wyczarowują z nici lnianych, wełnianych i jedwabnych prawdziwe cuda. Patrząc na zainteresowanie konkursem „Igłą malowane”, który od 16 lat organizuje działająca tam w ramach Gminnego Ośrodka Kultury w Białej Podlaskiej pracownia koronkarstwa, nie ma obaw: tradycja nie zaginie.

 

W tym roku swoje prace zgłosiło 56 osób. Wśród nich są stali uczestnicy, ale pojawiają się i nowi. Konkurs bowiem cieszy się ogromną popularnością i zyskał zasięg ogólnopolski. W tegorocznej edycji udział wzięli twórcy ośmiu województw: lubelskiego, podlaskiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, śląskiego, podkarpackiego, lubuskiego, wielkopolskiego.

– Celem konkursu  jest pobudzenie inwencji twórczej, promocja technik rękodzielniczych jako wspaniałego hobby oraz edukacja i popularyzacja rękodzieła jako materialnego dziedzictwa kulturowego – mówi dyrektor GOK w Białej Podlaskiej Agnieszka Borodijuk.

Komisja oceniała prace w czterech kategoriach tematycznych – „haft płaski, „haft krzyżykowy”, „koronka” i „torby, torebki w hafcie lub koronce” – i dwóch wiekowych: dzieci i młodzież do lat 15 oraz powyżej. – Jury brało pod uwagę: trudność, dokładność i estetykę wykonania. Po wnikliwym obejrzeniu stwierdzono, że nadesłane prace w znacznej większości wykonane są bardzo dokładnie i starannie, a zastosowane wzory oryginalne i pomysłowe. Komisja postanowiła przyznać wszystkim uczestnikom dyplomy, a laureatom nagrody pieniężne oraz rzeczowe – podkreśla A. Borodijuk, która przewodniczyła jury, a towarzyszyły jej prowadzące w pracowni w Sitniku zajęcia koronkarskie Renata Rudawska i Alicja Sidoruk.

W tamtym roku jury po raz pierwszy w historii konkursu przyznało nagrodę dyrektora GOK w Białej Podlaskiej. W tej edycji otrzymała ją Teresa Charko z Zakalinek za torbę i torebkę z haftem.

Podczas podsumowania konkursu w przypominającym dawne obrzędy spektaklu teatralnym „Wigilia” zaprezentował się zespół Sitniczanie z Sitnika.

Zwycięzcy

Kategoria do 15 lat:

haft krzyżykowy: I miejsce – Antonina Chudzik, lat 12, Sosnówka województwo lubelskie;

koronka: I miejsce Martyna Szmid, lat 12, Sosnówka, województwo lubelskie;

haft płaski: I miejsce – Kacper Sienkiewicz, lat 12, Konstantynów, województwo lubelskie;

torby, Torebki w hafcie lub koronce: I miejsce – Maja Chudzik, lat 14, Sosnówka, województwo lubelskie.

Dorośli:

haft krzyżykowy: I miejsce – Barbara Baran, Przymiłowice, województwo śląskie;

haft płaski: I miejsce – Martyna Borowik, Żerocin, województwo lubelskie;

koronka: I miejsce – Małgorzata Niewiadomska, Biała Podlaska, województwo lubelskie;

torby, torebki w hafcie lub koronce: I miejsce – Bernadeta Kałdun, Mokre, województwo lubelskie.

DY