Razem ku trzeźwości
Do udziału w pielgrzymce zaproszeni są wszyscy, którym na sercu leży sprawa trzeźwości: osoby uzależnione i ich rodziny, ale także sympatycy ruchów trzeźwościowych i osoby chcące żyć w trzeźwości.
Ważne wydarzenie
– Pielgrzymka jest organizowana już po raz 35, tyle że w poprzednich latach przygotowywały ją ruchy trzeźwościowe naszej diecezji, a w związku z tym – miała charakter bardziej spontaniczny. Od tego roku jej organizacją zajęło się diecezjalne duszpasterstwo trzeźwości – wyjaśnia diecezjalny duszpasterz ds. trzeźwości i uzależnionych ks. Mirosław Niewęgłowski, zauważając, że spotkania oddolne są potrzebne i cenne, ale patronat duszpasterstwa pozwoli pielgrzymkę wzbogacić i zachęcić większą liczbę osób do udziału. – Ponieważ nie była ona do tej pory spopularyzowana, nie wszyscy, którzy chcieliby wziąć w niej udział, wiedzieli o niej. Myślę, że teraz pielgrzymka nabierze charakteru bardziej powszechnego, przez co będą mogli w niej uczestniczyć wszyscy zainteresowani, a nie tylko członkowie ruchów trzeźwościowych. Przysłuży się dzięki temu do spopularyzowania idei trzeźwości, co dzisiaj, kiedy problem uzależnień od alkoholu, narkotyków i środków odurzających jest nie dość, że powszechny, to jeszcze się nasila, bardzo ważne. O tym spotkaniu przy Matce Bożej Leśniańskiej chcemy mówić i zachęcić do dołączenia do nas, by więcej osób dostrzegło problem uzależnień w swoich rodzinach, ale też by wiedziały, że mogą liczyć na wsparcie, także duchowe – dodaje.
Bogatszy program
W wydarzeniu, jak wyjaśnia diecezjalny duszpasterz ds. trzeźwości, można uczestniczyć na dwa sposoby: albo zorganizować pielgrzymkę pieszą z parafii – wzorem ubiegłych lat, kiedy do Leśnej Podlaskiej wychodzili pątnicy m.in. z Łukowa, Stoczka Łukowskiego, Garwolina, Radzynia czy Janowa Podlaskiego, bądź przyjechać z grupą autokarem albo własnym samochodem.
– Zapraszamy całe rodziny. W tym roku pielgrzymka ma bogatszy program – podkreśla ks. M. Niewęgłowski. Zwraca też uwagę, że spotkanie w nowej formule umożliwi zaangażowanie większej liczby księży, szczególnie dekanalnych duszpasterzy trzeźwości. – Zależy mi na zaktywizowaniu księży, żeby za ich pośrednictwem docierać z propozycjami duszpasterstwa, których przybywa, do mieszkańców wszystkich parafii w diecezji, a nie tylko poszczególnych grup trzeźwościowych – zaznacza.
Program pielgrzymki
12.00 – rozpoczęcie i konferencja „Trzeźwość polską racją stanu” – ks. Mirosław Niewęgłowski (sala 300-lecia)
13.00 – film „Z Ziemi Podlaskiej” oraz dyskusja o wpływie historii na teraźniejszość (sala 300-lecia)
15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego
16.00 – wejście pielgrzymek pieszych (czas na posiłek)
17.30 – nabożeństwo majowe
18.00 – Msza św. w intencji trzeźwości narodu
19.30 – Droga krzyżowa ze świadectwami trzeźwości
21.00 – Apel maryjny
LI