Kultura

Powrót do wspomnień

Z okazji 50-lecia powstania gminy Międzyrzec Podlaski ukazała się książka przypominająca wydarzenia i ludzi, którzy kształtowali historię.

Wydanie publikacji pt. „50 lat Gminy Międzyrzec Podlaski” było możliwe dzięki środkom pozyskanym z projektu dotowanego przez Bialskopodlaską Lokalną Grupę Działania. Pomysłodawcą przedsięwzięcia była Gminna Biblioteka Publiczna w Międzyrzecu Podlaskim z siedzibą w Wysokim.

– Chcieliśmy opisać zmiany kulturowe, życie ludzi i ważne miejsca na przestrzeni tych lat. Całość liczy 364 strony – mówi Magdalena Chodzińska, dyrektor GBP.

 

Każdy rozdział to inna historia

Książka składa się z dwóch części. Pierwsza zawiera historię gminy, zaś druga opisuje ludzi, którzy ją tworzyli. – Każdy rozdział to historia innej miejscowości. Wspomnieniami, fotografiami i ogromem informacji podzieliło się naprawdę wielu mieszkańców gminy – dodaje M. Chodzińska.

W skład zespołu redakcyjnego weszli: M. Chodzińska, Monika Swórska, Agnieszka Baj, Elżbieta Baj, Jolanta Basara, Elżbieta Demczuk, Magdalena Jałtuszyk, Anna Kalinowska, Barbara Lesiuk, Jolanta Łaziuk, Beata Nejranowska i Marek Pietruk. – Przygotowania do publikacji trwały rok. Wiele pracy włożył zespół redakcyjny, ale też mieszkańcy naszej gminy. Był to jedyny w swoim rodzaju powrót do wspomnień. Autorką zdjęcia wykorzystanego na okładce jest K. Basara. Fotografia nosi tytuł „Zachód słońca nad polami w Halasach” – mówi Monika Swórska nauczycielka języka polskiego.

 

O mieszkańcach i dla mieszkańców

Twórcy publikacji zgodnie przyznają, że jest ona dedykowana wszystkim mieszkańcom gminy. Treść dopełniają fotografie i wiele nieznanych ciekawostek. – To były miesiące intensywnej pracy. Dziś czuję radość, trzymając w rękach książkę – dzieło wspaniałych ludzi. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wparcie wójta Krzysztofa Adamowicza i prezesa Bialskopodlaskiej Lokalnej Grupy Działania Mariusza Kostki – podkreśla M. Chodzińska.

– Pół wieku gminy Międzyrzec Podlaski zasługuje na szczególne docenienie dorobku jej mieszkańców i nie tylko. Gminę tworzyli i tworzą bardzo ciekawi ludzie – komentuje K. Adamowicz.

Magdalena Frydrychowska