Kieruj się trzeźwym myśleniem
Wsiadając do auta, warto zastanowić się, o czym ma przypominać. Patrząc na nagłówki prasy i serwisów internetowych, można odnieść wrażenie, że problem wsiadania za kierownicę pod wpływem alkoholu z roku na rok narasta. Tymczasem zupełnie co innego mówią policyjne statystyki. W 2006 r. policja zatrzymała 201 tys. pijanych kierowców, jednak z roku na rok ta liczba spadała, by w ubiegłym osiągnąć poziom 95,5 tys. To spora zmiana, biorąc pod uwagę, że liczba kontroli trzeźwości prowadzonych przez policję systematycznie rosła: z 2,3 mln w 2009 r. do blisko 14 mln w 2023 r.
Od początku 2024 r. policjanci przeprowadzili już blisko 8 mln badań stanu trzeźwości kierujących – o ponad 581 tys. więcej niż w tym samym okresie minionego roku. – Duża aktywność policji miała przełożenie na spadek liczby wypadków spowodowanych przez kierujących pod wpływem alkoholu – podkreśla kom. Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, dodając, że przy każdej kontroli drogowej, niezależnie od przyczyny podjęcia interwencji, sprawdzany jest stan trzeźwości kierującego. – Dzięki temu na drogach doszło do mniejszej liczby wypadków spowodowanych przez kierujących pod wpływem alkoholu – zauważa A. Rzeczkowski i wylicza: – W pierwszym półroczu byli oni sprawcami 533 wypadków drogowych, w których życie straciło 68 osób, a 641 zostało rannych. W porównaniu do analogicznego okresu minionego roku nastąpił spadek: liczby wypadków o 78 (-12,8%), liczby zabitych osób o 37 (-35,2%) oraz liczby osób rannych o 42 (-6,1%).
Jak przyznaje komisarz, jazda “na podwójnym gazie” nadal jest poważnym problemem, a eliminacja nietrzeźwych kierujących z dróg od lat pozostaje priorytetem działania polskiej policji. ...
JAG