Aktualności
FOT. JS
FOT. JS

Wskaż nam, gdzie Jezusa port

14 lipca w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia zaśpiewały dla Maryi zespoły z Orchówka, Włodawy i okolicznych miejscowości oraz gość festiwalu - zespół Monodia.

Trzecią edycję Festiwalu Pieśni Maryjnej wydarzenia rozpoczęła Msza św. w kościele św. Jana Jałmużnika, w trakcie której proboszcz o. Zbigniew Fryska OFMCap zachęcał wiernych do uczynienia ze swojego życia hymnu na cześć Matki Bożej.

 

Dawne i nowe

„Matko, tyś piękniejsza niż zorza,/ Matko, w zdroju łask gwiazdo morza./ Matko, pośród sztormów niedoli/ wskaż nam, gdzie bezpieczny port./ Matko, tyś kotwicą błądzących,/ Matko, światło dla szukających,/ Matko, drogą wiary nas prowadź/ wskaż nam, gdzie Jezusa port” – zaśpiewały Orchowianki. Od 2006 r. grupa aktywnie włącza się w życie swojej miejscowości i gminy Włodawa, biorąc udział w festiwalach parafialnych, ludowych festynach, jarmarkach czy dożynkach.

Nie mogło zabraknąć śpiewaków z najbliżej położonego miasta. Kresowianki z Włodawy, które w tym roku świętowały 20 lat istnienia, mają bogaty repertuar – od regionalnych utworów ludowych, które wykonują w języku polskim oraz miejscowej gwarze chachłackiej, po pieśni ukraińskie, białoruskie, rosyjskie oraz rozrywkowe: żołnierskie i biesiadne. – W Orchówku prezentujemy znane dawne pieśni, śpiewane chętnie podczas nabożeństw majowych, np. „Zdrowaś Maryja” – mówi Teresa Kubik, wiceprezes Stowarzyszenia Twórców Kultury Nadbużańskiej, przy którym działają Kresowianki.

 

Zaśpiewać Matce Bożej

Z Urszulina przybyli Seniorzy, którzy występują od 1992 r. – zarówno w repertuarze pieśniowym, jak i w odtwarzaniu scenek widowisk obrzędowych. W Orchówku wykonali utwory: „Bądź pozdrowiona” i „Wszystko dla Ciebie, Maryjo”. Zamiłowanie do tradycji regionu to wyróżnik istniejącego od 2011 r. zespołu Kulczynianki z Kulczyna w gm. Hańsk. Panie wykonały utwory: „Śladami Maryi” i „Cygańska Madonna”. Od ponad 40 lat występują Seniorzy z Dubeczna – również w gminie Hańsk, a w orchowskim sanktuarium z akompaniamentem akordeonu Zenona Puły zaśpiewali znane utwory: „Wśród tylu dróg” oraz „Czarna Madonna”.

Z gminy Hanna przyjechał zespół dziewcząt w wieku od 10 do 14 lat o nazwie Zyzula, do którego dołączyły członkinie z Dołhobrodzkich Zadułyńców, aby wspólnie, a capella chwalić swoimi głosami Matkę Bożą. Obie grupy działają w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Hannie, a do występów przygotowuje je śpiewaczka ludowa ze wsi Dołhobrody Karolina Demianiuk. – Prezentujemy pieśń „Witaj święta i poczęta Niepokalanie” pochodzącą ze śpiewnika moich rodziców z 1930 r. oraz utwór „Już od rana rozśpiewana” – mówi mistrzyni.

Na zakończenie wybrzmiały pieśni w wykonaniu etnomuzykologa, instrumentalisty, poety Adama Struga z towarzyszeniem muzyków z Monodii Polskiej. Zespół prezentuje jednogłosowo zarówno barokowe piety, moralitety z XVIII w., jak i utwory ludowe, religijne. Teksty pieśni czerpią ze Śpiewnika Pelplińskiego z 1861 r. Ich minikoncert zakończył tegoroczną edycję festiwalu w Orchówku.

Joanna Szubstarska