Historia
GOKiS w Hannie
GOKiS w Hannie

Bohaterski wskrzesić czas

Widowisko historyczne, koncert, piknik i wystawa - tak mieszkańcy powiatu włodawskiego obchodzili rocznicę zrywu niepodległościowego z 1863 r.

Świętowanie rozpoczęto 20 lipca w Janówce. W okolicach tej miejscowości 11 lipca 1863 r. liczące ponad tysiąc powstańców oddziały polskie pokonały liczniejsze siły armii rosyjskiej. W ramach obchodów w Janówce zorganizowano obóz powstańczy z udziałem Grupy Szermierczo-Konnej Terra Felix, Lubelskiej Grupy Historycznej im. Żołnierzy Wyklętych Lubelszczyzny oraz Grupy Rekonstrukcyjno-Historycznej Niepodległa.

W plenerowym kinie wyświetlony został film „Powstaniec 1863”. W programie był też występ zespołu Wrzos, a przy ognisku dania lokalnej kuchni serwowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Hładioszki”.

 

Pokłosiem wystawa

Obchody kontynuowano w niedzielę 21 lipca. Rozpoczęła je Msza św. sprawowana w kościele pw. świętych Piotra i Pawła w Hannie. Następnie złożono kwiaty w miejscu pamięci powstańców styczniowych. 

W zapoczątkowane przed rokiem uroczystości 160 rocznicy wybuchu powstania Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Hannie włączył się poprzez realizację projektu „Bohaterski wskrzesić czas”. Powstańczych śladów uczestnicy działania szukali m.in., biorąc udział w warsztatach artystycznych i historycznych. Pokłosiem projektu stała się wystawa otwarta w Centrum Religijno-Zabytkowym w Hannie. Zgromadzone zdjęcia, kopie rycin, map oraz dokumentów opowiadają historię pielęgnowania pamięci o powstaniu styczniowym na terenie gminy oraz okolic. Jest ona – co warto podkreślić – efektem współpracy młodzieży z regionalistami, historykami i pasjonatami dziejów.

 

Pamiętniki z powstania 

Kolejną odsłoną obchodów stało się przedstawienie pt. „Pamiętniki z powstania”. – W trakcie trzymiesięcznych zajęć prowadzonych w GOKiS powstawał scenariusz widowiska, ale też przygotowane zostały stroje dla aktorów – wyjaśnia Monika Chudzik, instruktor GOKiS, koordynator projektu „Bohaterski wskrzesić czas”. – Korzystaliśmy z autentycznych tekstów z epoki. Opis bitwy pod Janówką zaczerpnęliśmy z książki Stanisława Zielińskiego z 1913 r. Sięgnęliśmy także do wydanej dwa lata temu przez Zdzisława Bielenia publikacji „Naczelnik, kurierka i trzej powstańcy: pamiętniki z powstania 1863 r. w Lubelskiem i na Podlasiu” – uściśla.

W widowisku historycznym wystąpili mieszkańcy gminy. Część osób odegrała role powstańców, odczytując fragmenty pamiętników. Młodzi prezentowali utwory Marii Konopnickiej i Adama Asnyka, a na zakończenie przedstawili układ choreograficzny – w biało-czerwonych barwach – do muzyki klasycznej autorstwa M. Chudzik. 

W programie był także koncert pieśni towarzyszących Polakom w drodze do wolności w wykonaniu Marcina Obuchowskiego, zespołów Drewutnia i Cookies Band oraz uczestników warsztatów w GOKiS. 

Na zakończenie projektu uczestnikom obchodów oferowano jubileuszowe pamiątki: śpiewniki, pocztówki i pieczęć, zaś dla najmłodszych przygotowano patriotyczne animacje.

JS