Inwestycja w kulturę
Gmina Trojanów jeszcze w tym roku planuje utworzyć ośrodek kultury. Z inicjatywą nowej placówki wyszedł wybrany w tegorocznych wyborach wójt. Jak sam przyznaje, będzie to realizacja złożonych wcześniej przez niego obietnic. - O potrzebie istnienia Gminnego Ośrodka Kultury myślałem już, będąc radnym w latach 2014-2018, jak i startując pierwszy raz w wyborach na wójta w 2018 r. Był to także ważny punkt mojej tegorocznej kampanii przed kwietniowymi wyborami do samorządu - przyznaje Michał Jasek, wójt Trojanowa.
Plac z małym amfiteatrem
Powodem, dla którego włodarz zdecydował się działać w zakresie kultury, jest zauważalny brak tego typu placówki. – Trojanów jest jedyną wśród ościennych gmin, która GOK-u nie posiada. A w ślad za tym, nie mamy też czegoś takiego jak Dni Gminy, które są doskonałą okazją do promocji samorządu. Nieraz z zazdrością patrzyłem na takie „dni” w innych miejscowościach, naszpikowane koncertami gwiazd, co odbija się echem w całym powiecie, a nawet województwie. Myślę, że u nas też mogłoby tak być – zauważa wójt.
Szansę na sprawne utworzenie GOK-u daje istniejący wolny budynek należący do gminy. Chodzi o zlikwidowaną rok temu szkołę w Więckowie. Doinwestowany w ostatnich latach obiekt przeszedł modernizację, zyskując nowy dach i ocieplenie. Zaletą miejsca jest też duża działka wokół dawnej szkoły. Plac liczy ponad 60 arów. – Chciałbym tę powierzchnię pozyskać na przyszłe wydarzenia plenerowe. Dlatego najpierw trzeba będzie wyburzyć stojące przy szkole stare i zniszczone budynki dla nauczycieli. A gdy to się uda, w końcowym miejscu działki planuję zbudować amfiteatr – zdradza M. Jasek.
Żłobek w części budynku
Co ważne, razem z tworzonym ośrodkiem w tym samym miejscu – w części budynku – powstanie jeszcze jedna ważna instytucja. Będzie to oddział żłobkowy. Obecnie gmina kompletuje dokumentację pod złożenie wniosku z programu „Maluch +” na stworzenie miejsc dla dzieci. Nową inwestycję wójt tłumaczy potrzebą społeczną. W żłobku w samorządowym przedszkolu obecnie przebywa 15 maluchów, a rodzice są zainteresowani dodatkowym miejscem opieki.
Filia w Więckowie miałaby pomieścić 20 dzieci, zaś sama placówka istnieć na zasadzie filii przedszkola w Trojanowie. Z tego względu gmina zatrudni nowych pracowników, ale z wyłączeniem dyrekcji, bo ta będzie wspólna dla przedszkola i filii. Podobnie wspólna będzie kwestia żywienia. – Wykorzystamy infrastrukturę kuchni w przedszkolu w Trojanowie i jedzenie będzie dowożone do filii w Więckowie – zaznacza M. Jasek. Utworzenie GOK-u planowane jest na jesień, zaś filia żłobka ruszyłaby najwcześniej od września przyszłego roku.
Zależy mi na młodych
Rozmowa z Michałem Jaskiem – wójtem gminy Trojanów
Komu w sposób szczególny miałby służyć nowy ośrodek kultury?
W naszej gminie funkcjonuje sporo kół gospodyń, stowarzyszeń i lokalnych artystów – od poetów po rzeźbiarzy. Chciałbym, by w jakiś sposób ze sobą współgrali i mieli swoje miejsce. Zależy mi też, żeby ośrodek kultury przedstawił program dla młodych, zwłaszcza ludzi w wieku 25-35 lat, bo nie wszyscy widzą siebie w kołach gospodyń, a chcieliby uczestniczyć w jakichś warsztatach do nich skierowanych.
Kiedy mogą rozpocząć się pierwsze realne prace nad utworzeniem ośrodka?
Na przełomie sierpnia i września gmina ogłosi konkurs na koordynatora ds. kultury. Wybrana osoba rozpocznie tworzenie GOK-u, zajmie się regulaminem, statutem i kalendarzem wydarzeń. Być może doprowadzi to do zorganizowania w przyszłym roku pierwszych Dni Gminy. A ogrzewając budynek zimą, zapewnimy młodzieży atrakcje w czasie ferii.
Jakie są największe wyzwania gminy w związku z GOK-iem?
Poza samym powołaniem koordynatora, wyzwaniem na pewno będzie zatrudnienie kilku palaczy na sezon zimowy, bo budynek musi być ogrzewany, jeśli chcemy w nim już tej zimy prowadzić zajęcia i przygotowywać jego część na filię żłobka. Będziemy też czekali na decyzję rządu w sprawie przyznania dofinansowania z programu „Maluch +”.
Tomasz Kępka