Aktualności
Zaproszenie na festiwal

Zaproszenie na festiwal

Koncerty w zabytkowych świątyniach, przedstawienia z udziałem gwiazd, warsztaty oraz liczne wystawy - tak w skrócie przedstawia się program tegorocznego Festiwalu Trzech Kultur.

Impreza odbędzie się w dniach 20-22 września we Włodawie.

Piątek, pierwszy dzień tej sztandarowej imprezy powiatowej, poświęcony jest tradycji kultury żydowskiej, sobota – prawosławnej, niedziela – katolickiej. To nawiązanie do wielokulturowości Włodawy, dlatego festiwal kontynuowany jest co roku we współpracy Muzeum-Zespołu Synagogalnego, głównego organizatora, z parafiami: rzymskokatolicką i prawosławną. Wydarzenie rozgrywa się na szlaku trzech kultur, gdzie znajdują się trzy świątynie: synagoga, cerkiew pw. Narodzenia NMP i kościół pw. św. Ludwika. W ich wnętrzach trwają koncerty, odbywają się wernisaże i warsztaty.

– Podczas tegorocznej, już 24 edycji, zostanie otwartych wiele wystaw – mówi Anita Lewczuk vel Leoniuk, dyrektor Muzeum-Zespołu Synagogalnego. – Jedną z nich o charakterze etnograficznym „Pogranicze z mowy” pokażemy 20 września, o 11.30, w Wielkiej Synagodze. Natomiast o 14.30 zapraszamy na „Babiniec”. Następnego dnia, o. 15.30, w Małej Synagodze odbędzie się wernisaż wystawy „Ikona-cień”. Zachęcamy do udziału w warsztatach: tańca, języka migowego czy wycinanki żydowskiej. Najważniejsza jest wielokulturowość, która będzie pokazywana na wielu płaszczyznach. Ponadto chcemy nawiązać do 490-lecia nadania praw miejskich Włodawie – dodaje.

Z okazji jubileuszu 20 września, o 10.30, rozpocznie się gra terenowa „Patriotyzm po włodawsku”. Uczestnicy będą rozwiązywać zagadki i wykonywać zadania, które przeniosą ich w różne epoki. O 17.00 na dziedzińcu Czworoboku odczytany zostanie akt nadania praw miejskich, a pół godziny później obędzie się rekonstrukcja historyczna, która przeniesie w świat powieści Henryka Sienkiewicza pod hasłem ,,Kończ waść, wstydu oszczędź!”.

Nie zabraknie koncertów, przyjadą m.in.: Aga Zaryan, Grzegorz Wilk, Ewa Błaszczyk. Z festiwalem nieodłącznie związana jest organizacja jarmarku, który jest okazją do prezentacji dorobku artystycznego twórców, integracji mieszkańców regionu, a przy tym spełnia rolę edukacyjną, pokazując stronę warsztatową pracy artystów. Szczegółowy program podany jest na stronie Muzeum-Zespołu Synagogalnego. JS

fot. festiwal: Podczas festiwalu można będzie zobaczyć wiele wydarzeń kulturalnych, takich jak występy teatralne, koncerty, wystawy, pokazy filmowe.

fot. Festiwal Trzech Kultur

JS