Region

Co dalej z budową mostu na Wiśle?

Decyzją sądu administracyjnego wstrzymano prace projektowe budowy mostu na Wiśle, który połączy Antoniówkę Świerżowską ze Świerżami Górnymi.

Starosta garwoliński Iwona Kurowska obawia się, że rozpatrzenie sprawy przez Naczelny Sąd Administracyjny może potrwać co najmniej kilkanaście miesięcy. - Niestety musimy wstrzymać prace i czekać na rozstrzygnięcia - mówi. Most na Wiśle powstaje w ramach rządowego programu „Mosty dla regionów” i jest w 80% finansowany z budżetu państwa. Pozostałe koszty pokrywają cztery samorządy: powiaty garwoliński i kozienicki oraz gminy Kozienice i Maciejowice.

Na etapie budowy do finansowania inwestycji ma dołączyć samorząd województwa mazowieckiego. Całkowity koszt szacowany jest na 650 mln zł. W styczniu 2023 r. wydana została decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia, ale już w lutym i marcu tego roku została ona zaskarżona przez Towarzystwo Ochrony Przyrody w Warszawie i Towarzystwo Ochrony Ptaków w Markach. 

 

Przyrodnicy nie odpuszczają

– Towarzystwa złożyły odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Siedlcach. Wydawało się, że jest dobrze, bo SKO decyzją z października 2023 r. utrzymało w mocy decyzję, którą wydał wójt gminy Maciejowice – tłumaczy I. Kurowska.

Przyrodnicy jednak nie odpuścili. Złożyli odwołanie od decyzji wójta i SKO do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który na rozprawie 8 maja wstrzymał jej wykonanie i ją uchylił. – Myślę, że moglibyśmy liczyć na ponowne rozpatrzenie w miarę szybko, ale Towarzystwo Ochrony Przyrody w Warszawie 31 lipca złożyło skargę kasacyjną na wyrok WSA do NSA i jest to, niestety, bardzo niedobra wiadomość, ponieważ nie jesteśmy w stanie ocenić, kiedy prace projektowe zostaną wznowione – dodaje starosta, obawiając się, że może to potrwać co najmniej kilkanaście miesięcy, kiedy sprawa zostanie rozpatrzona przez NSA.

 

Mamy umowę

Jednak jest i dobra informacja: prace projektowe są na etapie ponad 95%. Powstały już mapy podziałowe, przeprowadzono audyt bezpieczeństwa ruchu drogowego, wykonano projekt stałej organizacji ruchu, uzgodniono przebieg sieci elektrycznej, gazowej, telekomunikacyjnej, a także szczegóły z Państwowym Gospodarstwem Wody Polskie, Lasami Państwowymi. – W wyniku spraw sądowych musimy wstrzymać prace i czekać na rozstrzygnięcia. Inwestycja jest jednak kontynuowana. Mamy przecież podpisaną umowę i nie jest ona zagrożona. Przynajmniej na tym etapie – podsumowuje I. Kurowska.

WAJ