Kultura
AP
AP

Z archiwum druhny Jadwigi

30 września z okazji Dnia Archiwisty Archiwum Państwowe w Siedlcach zaprosiło na spotkanie.

Służyło ono promocji najnowszych publikacji: „Światy archiwalne” oraz „Ojczyzna. Nauka. Cnota. Wspomnienia Jadwigi Zbuckiej”, siedleckiej nauczycielki, która całe życie poświęciła harcerstwu i wychowaniu młodzieży. Ustanowione w 2019 r. święto było okazją do docenienia pracy tych, którzy przez to, że, przechowują, opracowują i konserwują przekazane przez instytucje i osoby prywatne dokumenty, stają się strażnikami pamięci. Dzięki nim archiwa są dziś kopalnią wiedzy o przeszłości regionu, ludziach, kulturze i życiu społecznym.

Korzystają z nich naukowcy, studenci, urzędnicy, ale też badacze amatorzy, pasjonaci lokalnej historii czy rodzinni „detektywi” szukający brakujących elementów drzewa genealogicznego. – W pewnym sensie wszyscy jesteśmy archiwistami – podkreślał dr Grzegorz Welik, dyrektor AP w Siedlcach, składając życzenia jego pracownikom oraz przedstawicielom archiwów diecezjalnego uniwersyteckiego czy sanpeidu, którzy przybyli na promocję książki o J. Zbuckiej. Nie zabrakło też przedstawicieli samorządu, instytucji kultury czy wymiaru sprawiedliwości.

 

Spotkania archiwoznawcze

O publikacji „Światy archiwalne” opowiedział prof. Dariusz Magier, dziekan wydziału historii Uniwersytetu w Siedlcach. – Archiwoznawstwo zajmuje się badaniem historii archiwów, materiałów archiwalnych i charakterystyką poszczególnych zbiorów. Uznaliśmy, że to trochę zaniedbany dział archiwistyki, dlatego wraz z AP wymyśliliśmy „Siedleckie spotkania archiwoznawcze”. Po raz pierwszy odbyły się one w 2017 r. Przedsięwzięcie padło na podatny grunt. W czterech dotychczasowych odsłonach udział wzięli przedstawiciele ogólnopolskich ośrodków naukowych i archiwów – podkreślał. Efektem są pokonferencyjne materiały z serii wydawniczej „Światy archiwalne”. Program ostatniego spotkania pt. ...

DY

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł