Rozmaitości
PIXABAY.COM
PIXABAY.COM

Menopauza bez nadwagi

Rozmowa z dr hab. Katarzyną Antosik z Instytutu Nauk o Zdrowiu UwS, profesor Uniwersytetu w Siedlcach.

Menopauza to często trudny okres w życiu kobiety. Jakie właściwie zmiany zachodzą w organizmie w tym czasie?

W okresie menopauzy zmienia się przede wszystkim gospodarka hormonalna. Jajniki zmniejszają swój rozmiar i ograniczają wydzielanie hormonów: estrogenów, progesteronu i testosteronu. Większość kobiet odczuwa szereg zmian fizjologicznych i psychicznych, które w tym okresie nazywane są objawami zespołu klimakterycznego.

M.in.: nerwowość, uderzenia gorąca, poty nocne, zaburzenia snu, zawroty i bóle głowy, depresję, spadek libido, kołatanie serca i ogólne osłabienie. Niski poziom estrogenów upośledza elastyczność cewki moczowej, powodując czynnościową niewydolność jej zwieracza, co prowadzi do nietrzymania moczu. Niedobór estrogenów przyczynia się także do powstawania schorzeń układu kostno-stawowego, głównie osteoporozy. Oprócz występujących objawów zespołu klimakterycznego zwiększa się ryzyko zachorowania na choroby metaboliczne, sercowo-naczyniowe, nowotwory czy depresję. W większości ma to związek z występowaniem otyłości brzusznej, która stanowi środowisko zapalne, wydzielające szereg cytokin prozapalnych.

 

Wiele kobiet w okresie klimakterium obawia się też tycia.

Okres menopauzy wiąże się z fizjologicznie uwarunkowaną predyspozycją do zwiększania się tkanki tłuszczowej, szczególnie w okolicach brzucha. Hormony płciowe wpływają bowiem m.in. ...

DY

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł