Pacjenci potrzebują radioterapii
Obecnie szuka źródeł finansowania. - Według naszych analiz w ciągu trzech lat, od 2021 do 2023 r., wzrosły liczba pacjentów zakwalifikowanych do radioterapii oraz założonych kart DILO w WSS - mówi Magdalena Us, rzecznik bialskiego szpitala, dodając, że tendencja ta jednoznacznie wskazuje na zapotrzebowanie na usługi radioterapeutyczne. - Potwierdzają to również mapy potrzeb zdrowotnych i wojewódzki plan transformacji.
Jasno wskazują one rekomendacje do rozwoju tego obszaru w Białej Podlaskiej – podkreśla. Obecnie przygotowywana jest niezbędna dokumentacja inwestycji. Opinia o celowości została już przedłożona do Ministerstwa Zdrowia. Szpital czeka na ogłoszenie finansowania w zakresie komponentu onkologicznego.
Duże przedsięwzięcie
Ośrodek radioterapii to spory projekt. Zakłada on rozbudowę funkcjonującej od 2021 r. Bialskiej Onkologii i powstanie dwukondygnacyjnego budynku. Na parterze przewidziano dwa bunkry na akceleratory medyczne, tomograf komputerowy, modelarnię, a także gabinety konsultacyjne oraz planowania leczenia i dozymetrii. Na pierwszym piętrze znajdą się pomieszczenia biurowe, administracyjne, zaplecze techniczne i socjalne. Całkowita powierzchnia inwestycji to 760,8 m². W przyszłości powstanie również poradnia radioterapeutyczna. – Koszt robót budowlanych oraz dostaw sprzętu medycznego w ramach inwestycji będzie wynikiem przeprowadzonego przetargu nieograniczonego w tym zakresie, ale już teraz szacujemy, że wyniesie ok. 80 mln zł. Obecnie szpital uzgadnia potencjalne źródła finansowania – informuje M. Us.
Komfort dla chorych
Uruchomienie radioterapii ma duże znaczenie dla mieszkańców regionu, którzy będą mieli na miejscu dostęp do pełnej leczenia onkologicznego. Badania pokazują, że dojazd dłuższy niż 45 minut jest częstą przyczyną rezygnacji pacjentów z podjęcia terapii. – Ośrodek w WSS przyczyni się do bardziej równomiernego rozmieszczenia placówek oferujących radioterapię w województwie lubelskim. Zlokalizowana w jego północno-wschodniej części Biała Podlaska stanowi kluczowe miejsce, które może obsłużyć osoby z regionów mających obecnie utrudniony dostęp do specjalistycznej opieki onkologicznej. Inwestycja jednocześnie znacząco skróci czas dojazdu dla pacjentów z północnych i wschodnich części województwa – podkreśla rzecznik bialskiego WSS.
DY