Zaszczepić entuzjazm wiary
- powiedział bp Kazimierz Gurda podczas Mszy św. inaugurującej nowy rok akademicki w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej im. Jana Pawła II. Rozpoczęcie roku akademickiego 2024/2025 miało miejsce w czwartek 10 października. Ze społecznością seminarium byli w tym dniu biskupi - K. Gurda i Grzegorz Suchodolski, przedstawiciele władz siedleckich uczelni wyższych i zaprzyjaźnionych seminariów.
Także reprezentanci samorządów miasta i gminy Siedlce, lokalnych służb mundurowych i wielu instytucji oraz liczne grono księży diecezjalnych. – Pełni nadziei uczestniczymy w Eucharystii inaugurującej nowy rok akademicki w WSD naszej diecezji. W tym roku rozpoczniemy Rok Jubileuszowy, którego hasło brzmi: „Pielgrzymi nadziei”. Jesteśmy pielgrzymami nadziei niosącymi w sercach swoje oczekiwania i pragnienia. Dzisiaj, dziękując Bogu za naszych studentów, szczególnie z roku propedeutycznego, księdza rektora, księży moderatorów, profesorów, pracowników naszej uczelni, prosimy, by ich nadzieje w nowym roku akademickim się wypełniły. Stajemy wobec Boga pełni radości i wdzięczności za to, co już się w historii naszego życia dokonało – zaznaczył w homilii bp K. Gurda.
Prośmy, a będzie nam dane
Nawiązując do Ewangelii, biskup przypomniał, że w myśl słów „Proście, a będzie wam dane” Jezus zachęca, by przychodzić do Niego ze swymi pragnieniami. – Dziękujemy Ojcu Niebieskiemu za wszelkie dary, jakie już z Jego dobroci otrzymaliśmy. Dziękujemy za dar powołania do kapłaństwa, którym nas obdarzył. Modlimy się o wytrwanie w powołaniu dla wszystkich, a szczególnie dla tych, którzy w tym roku zdecydowali się odpowiedzieć na ten dar pozytywnie – powiedział pasterz Kościoła siedleckiego, dodając, by prosić nade wszystko o Ducha Świętego potrzebnego człowiekowi do zbawienia. On umacnia naszą wiarę. Dzięki Niemu wiemy, co dobre, a co złe. On w chwilach zwątpień chroni nas od popełnienia błędu. Nie pozwala odejść od Jezusa Chrystusa, od Kościoła, od powołania.
– Drodzy klerycy, to Duch Święty ukazuje nam piękno naszego kapłańskiego powołania. To On sprawia, że stajemy się do Jezusa, Najwyższego Kapłana, podobni. To On uzdalnia nas do oddawania się Jezusowi w dziele Jego zbawienia. Pozwólmy Mu się prowadzić, gdy się do kapłańskiej posługi przygotowujemy i gdy ją już w naszej codzienności realizujemy – prosił bp K. Gurda.
Zaszczepić entuzjazm wiary
Po Eucharystii wszyscy przeszli z kaplicy do auli, gdzie przybyłych gości powitał rektor WSD ks. Andrzej Karwowski. W przemówieniu inauguracyjnym zwrócił uwagę, że rozpoczęcie roku akademickiego w seminarium duchownym ma inny charakter niż w innych uczelniach, bowiem jego najważniejszym momentem jest Eucharystia. – Zasadniczą ideą formacji seminaryjnej, jak wskazują dokumenty kościelne, jest bowiem to, by uformować uczniów do zakochania w Boskim Nauczycielu. By to osiągnąć, nie wystarczy tylko przekazać wiedzę, poszerzyć intelektualne horyzonty, postawić nowe pytania, które nurtują ludzkość czy zainspirować do nowych odkryć. Konieczne jest objęcie wychowawczą troską całego człowieka, także – a może przede wszystkim – w aspekcie duchowym. Pierwszym i stałym wychowawcą człowieka jest przecież Bóg, który działa ponad wszystkimi, przez wszystkich i we wszystkich. Inicjatywa i działanie Boga są zawsze pierwsze i ważniejsze niż ludzkie zamiary – zaznaczył ks. A. Karwowski, mówiąc o celach formacji w WSD. Zwracając uwagę na następujące w naszym kraju przemiany społeczne i polityczne, które dotykają również kwestii obecności Kościoła, zachęcił też do zapoznania się z ustawioną w holu seminarium wystawą upamiętniającą 40 rocznicę obrony krzyża w Zespole Szkół Rolniczych w Miętnem.
– Pragniemy, aby cała formacja seminaryjna zaszczepiła w was, drodzy alumni, entuzjazm wiary, który będziecie nieśli i przekazywali następnemu pokoleniu. U progu nowego roku akademickiego pragnę wam życzyć otwartości serca na działanie Boskiego Nauczyciela, chęci do zdobywania wiedzy akademickiej i woli wprowadzania jej w swoje życie, a księżom profesorom i wykładowcom życzę wytrwałości i cierpliwości w realizowaniu procesu dydaktycznego – powiedział ksiądz rektor.
Ślubowanie, nagroda i podziękowania
Ważnym elementem inauguracji było ślubowanie alumnów pierwszego roku. Immatrykulacji dokonali ks. A. Karwacki i reprezentujący Akademię Katolicką w Warszawie ks. dr Mateusz Wyrzykowski. Wręczono też nagrodę autorowi najlepszej pracy magisterskiej, która w poprzednim roku akademickim została obroniona w siedleckim seminarium. Otrzymał ją ks. Michał Warakomski za pracę pt. „Kasata i odnowienie parafii Neple w latach 1874-1919”. Nagrodę w imieniu kapituły kolegiackiej janowskiej wręczył dziekan tej kapituły – ks. prałat Roman Wiszniewski. Podkreślił, że praca wpisuje się w obchody 150 rocznicy męczeństwa unitów, a dziękując autorowi, gratulował także jej promotorowi – ks. dr. Jackowi Wojdzie.
Nowy rektor WSD skierował słowa podziękowania do swego poprzednika – ks. dr. Mariusza Świdra. – Dziękuję za troskę o seminarium i codzienne angażowanie w jego sprawy. Dbałeś o nie tak, jak dba się o własny dom. Miałeś na uwadze zarówno sprawy formalne, wielkie, jak i te zwykłe, codzienne, wydawać by się mogło: małe. Dziękujemy za ten czas, jaki codziennie poświęcałeś dla dobra naszej wspólnoty seminaryjnej – podkreślił.
Kolejnym punktem inauguracji był wykład ks. dr. hab. Andrzeja Kicińskiego, profesora KUL, zatytułowany: „Cztery lewicowe krucjaty przeciwko Krzyżowi i religii w szkole”. Uroczystości zakończyło wyśpiewane wspólnie „Gaudeamus igitur”.
LI