Historia
lokalnyatrakcyjnyszlak.pl
lokalnyatrakcyjnyszlak.pl

Przywrócić dawny blask

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Parysowie to jedno z kilku miejsc na terenie powiatu garwolińskiego, które może pochwalić się certyfikatem „Cenny Zabytek Mazowsza”.

Wyróżnienie podkreśla wyjątkowe znaczenie historyczne, kulturalne i architektoniczne obiektu. Parafia jest beneficjentem programu „Mazowsze dla zabytków”, dzięki któremu zabytkowe perły odzyskują dawną świetność i mogą cieszyć kolejne pokolenia. - Wsparcie samorządu województwa jest nieocenione - zgodnie przyznają ci, którzy z tego typu dofinansowań korzystają. Jak podkreślają, dotacja umożliwia przeprowadzenie wielu kosztownych prac: remontów elewacji, ołtarzy, obrazów, posadzek czy dachów.

To niezwykle ważne działania, bowiem zabytkowe budynki – kościoły czy dworki – mają ogromne znaczenie dla społeczności lokalnej, kształtują przestrzeń publiczną oraz przyciągają turystów.

 

Najokazalszy budynek

Historia parafii sięga roku 1445. Wtedy to biskup Andrzej Bniński erygował wspólnotę. Pochodziła ona z fundacji szlacheckiej, a jednym z fundatorów był Parys z Sieczczy, protoplasta znanego na Mazowszu w następnych wiekach rodu urzędniczego. W 1538 r., wraz z nadaniem osadzie praw miejskich, pojawiła się nowa nazwa Parysów. Początkowo parafia należała do archidiakonatu warszawskiego, który był częścią archidiecezji poznańskiej. W XIX w. weszła w skład diecezji podlaskiej z siedzibą w Janowie Podlaskim, później w Siedlcach. ...

Iwona Zduniak-Urban

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł