Diecezja

Otulamy was modlitwą

Chcemy, aby przemówiła dziś do nas nadzieja - mówił ks. Jakub Kozak podczas Eucharystii, jaką we wtorek 15 października - w Dniu Dziecka Utraconego - sprawowano w siedleckiej katedrze.

Tego dnia zgromadzeni w świątyni modlili się w intencji rodziców, którym nie dane było się spotkać ze swoimi pociechami, jak też nienarodzonych czy przedwcześnie zmarłych dzieci. - Gromadzimy się w dniu szczególnym, Dniu Dziecka Utraconego - mówił na początku Eucharystii ks. prałat Tomasz Czarnocki. - To bolesne doświadczenia dla rodziców, bliskich, dla wspólnoty. Chcemy je wszystkie oddawać Panu Bogu.

Eucharystia ma tę moc, że to, co bolesne, bardzo trudne, może przemienić w dobro mocą Ducha Świętego. Dzięki mocy miłości, jaka płynie z Eucharystii, Pan Bóg może wyprowadzić dobro – i z tą nadzieją gromadzimy się dziś, by pocieszać rodziców po stracie, wspierać ich – mówił, podkreślając, że to jest głos Kościoła za życiem.

 

Śmierć nie ma mocy

– Są takie wydarzenia w życiu człowieka, które sprawiają, że czas zastyga, wtedy słowa stają się puste i niewystarczające, nie są w stanie wyrazić tego, co dzieje się w sercu człowieka – zwrócił się w początkowych słowach homilii do rodziców opłakujących swe nienarodzone dzieci ks. Jakub Kozak, dyrektor Studium Życia Rodzinnego Diecezji Siedleckiej. – Są wydarzenia, które rodzą tak wiele skrajnych przeżyć, że nawet nazwanie stanu myśli, uczuć jest trudne. Są takie utrudzenia i obciążenia, które człowieka nie tyle męczą, co przytłaczają, stają się jak kamień, unieruchamiają w jakimś punkcie, z którego – zdawałoby się – nie ma wyjścia. Jakby wszystko straciło sens, wydawało się bezwartościowe. Dziś gromadzi nas tutaj takie wydarzenie. Mowa o śmierci, która dotyka człowieka jeszcze w łonie mamy i we wczesnym dzieciństwie – mówił kapłan, wskazując, że śmierć przychodzi wtedy nie po kolei. Bo dotyka dzieci, o których rodzice jeszcze może nieśmiało marzyli: o ich życiu, wyglądzie, swoich zadaniach i wspólnych chwilach. – Papież Franciszek powiedział, że „śmierć, która zabiera dziecko lub młodego człowieka, jest policzkiem dla obietnic, darów i poświęceń z miłości, z radością składanych życiu, które z nas się urodziło”. Jednak nam, ludziom wierzącym, śmierć nie ma już tak wiele do powiedzenia, gdyż wierzymy w życie i to w życie wieczne – podkreślił, wskazując na fakt, iż gromadzimy się wokół Chrystusa, który jest drogą, prawdą i życiem, wokół Chrystusa, nad którym śmierć nie ma już władzy. – A my dołączyliśmy przez chrzest św. do tego zwycięstwa Chrystusa. Chcemy, aby przemówiła dziś do nas nadzieja, którą karmi wiara Kościoła. Chcemy, aby dziś przemówiła również wspólnota ludzi wierzących i posiadających nadzieję. Drodzy rodzice i rodziny dzieci utraconych, dziś jesteśmy z wami: modlimy się, karmimy słowem Bożym i Ciałem Chrystusa, dzielimy naszą nadzieją.

 

Pomożemy

Kiedy w 1998 r. w Stanach Zjednoczonych obchodzono po raz pierwszy Dzień Dziecka Utraconego, nieprzypadkowo ustanowiono datę 15 października. – Od 1 stycznia do 15 października to jest ten czas, ta liczba dni, tygodni, kiedy dziecko przygotowuje się pod sercem matki do przyjścia na świat – mówił na zakończenie Eucharystii ks. Paweł Siedlanowski, dyrektor Siedleckiego Hospicjum Domowego dla Dzieci, który prowadzi grupy wsparcia dla rodziców w żałobie. – W sposób szczególny pamiętamy dzisiaj o tych, którym nie było dane ujrzeć światła dziennego, ale to także okazja, by otulić modlitwą wszystkie dzieci, które odeszły: żyły dzień, godzinę, rok czy kilka lat. Bo dziecko jest zawsze dzieckiem dla swoich rodziców. Jesteśmy z wami, drodzy rodzice, bo to jest dzień naszego świadectwa wiary: wspólnota Kościoła może okazać swoją siłę, bliskość, otulając tych, którzy są słabsi, którzy tego wsparcia potrzebują. Chcę zachęcić do korzystania z tej wspólnoty, z grup wsparcia dla rodziców w żałobie istniejących w naszej diecezji – dodał, wskazując, że ci, którzy już przeszli poszczególne etapy tej trudnej drogi, są najlepszym wsparciem dla osób będących na jej początku.

Po Eucharystii ciała zmarłych dzieci zostały pochowane w grobie dzieci utraconych na cmentarzu janowskim.

Harmonogram grup wsparcia dla rodziców, którzy utracili swoje dzieci, ich bliskich, przyjaciół, chcących pomóc czy wesprzeć.

* Siedlce: ostatnia niedziela miesiąca, parafia Bożego Ciała, Msza św. o 14.00. Opiekun, koordynator grupy: ks. Paweł Siedlanowski, tel. 503-174-170.

* Międzyrzec Podlaski: druga niedziela miesiąca, parafia św. Mikołaja. Msza św. o 16.00, potem spotkanie w salce. Opiekun duchowy grupy: ks. Daniel Sałasiński, tel. 530-900-390; koordynator: p. Dorota, tel. 515-824-313.

* Garwolin: druga niedziela miesiąca, kolegiata, Msza św. o 16.30, potem spotkanie na plebanii. Opiekun duchowy: ks. Paweł Siedlanowski, tel. 503-174-170.

* Łuków, trzecia niedziela miesiąca, parafia Przemienienia Pańskiego, Msza św. o 17.00, po niej spotkanie. Opiekun duchowy: ks. Paweł Pajdosz; koordynator grupy: p. Monika, tel. 692-790-699.

Bezpłatne wsparcie psychologa: tel. 501-262-801.

JAG