Sienkiewicz wrócił do domu
Te jedne z najcenniejszych pamiątek po powieściopisarzu na co dzień są własnością Muzeum Literackiego Henryk Sienkiewicza w Poznaniu, które zgodziło się wypożyczyć je placówce w Woli Okrzejskiej. - Już dawno wymarzyłam sobie, że na setną rocznicę sprowadzenia prochów H. Sienkiewicza do Polski w naszym muzeum znajdą się maska i odlew dłoni.
Napisałam więc prośbę, w której bardzo obszernie uzasadniłam, dlaczego chcę, by akurat w tym czasie eksponaty trafiły do naszej placówki. Udało się – mówi Magdalena Mitura, dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. – Poznańska placówka jest oddziałem Biblioteki Raczyńskich, więc zgodę na wypożyczenie musiały wyrazić władze obu instytucji, które zresztą zaznaczyły, że mają nadzieję, iż będzie to początek dobrej współpracy, ponieważ one również będą chciały skorzystać z naszych zbiorów – dodaje, zwracając uwagę, że Muzeum Literackie na początku niechętnie udostępniało te eksponaty zwiedzającym, nie wspominając o wypożyczeniu.
To miejsce na to zasługuje
Maska i odlew to prace rzeźbiarza Franciszka Ksawerego Blacka. Był on stypendystą Ignacego Jana Paderewskiego, który pracował razem z Sienkiewiczem w Komitecie Generalnym i mieszkał w szwajcarskim miasteczku Morges. ...
DY