Historia

Przywrócony pamięci

Dokładnie rok temu kapłan niezłomny ks. Bolesław Stefański (1910-1964) został upamiętniony w swojej rodzinnej parafii Maciejowice. 11 listopada 2023 r. w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odsłonięto tablicę ku jego czci.

Na tablicy ufundowanej przez rodzinę Stefańskich oraz maciejowickich parafian widnieje inskrypcja o treści: „Pamięci ks. Bolesława Stefańskiego (1910-1964) ur. w Kochowie w parafii Maciejowice, żołnierza AK, kapelana NSZ i NZW, komendanta Pogotowia Akcji Specjalnej Okręgu Warszawskiego odznaczonego Orderem Virtuti Militari, skazanego na karę śmierci w komunistycznej Polsce, zamienioną na wieloletnie więzienie, Żołnierza Wyklętego oddanego Bogu do śmierci”.

Tego samego dnia na pomniku nagrobnym ks. B. Stefańskiego w Maciejowicach odsłonięto tabliczkę Instytutu Pamięci Narodowej informującą o tym, że grób został zarejestrowany jako grób weterana. Tablice w kościele oraz tabliczkę nagrobną pobłogosławił proboszcz parafii ks. kan. Andrzej Jaczewski.

 

Między Markami a Maciejowicami

Do przywrócenia pamięci o wywodzącym się z diecezji siedleckiej kapłanie niezłomnym przyczynił się m.in. historyk IPN dr Jacek Żurek, publikując w 2015 r. niewielką książkę zatytułowaną „Ksiądz Bolesław Stefański – żołnierz bezdomny”. Przypomina w niej, że przedwcześnie zmarły ks. B. Stefański przeszedł długą drogę. Był nauczycielem i szkolnym prefektem, harcerzem, członkiem Stronnictwa Narodowego, żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych, uczestnikiem akcji „Burza” na Mazowszu i organizatorem konspiracji antykomunistycznej w Warszawie, w końcu – więźniem politycznym. Nade wszystko był pierwszym duchownym katolickim skazanym w czasach stalinowskich na śmierć. ...

LI

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł