Aktualności
Zielono we Włodawie

Zielono we Włodawie

Lipa drobnolistna, jarząb pospolity, klon zwyczajny, brzoza brodawkowata i dąb szypułkowy - pojawiły się takie gatunki drzew w przestrzeni miejskiej w ciągu ostatnich miesięcy.

O roli drzew oraz zagrożeniach wynikających z zaniku zieleni w mieście dyskutowano w starostwie powiatowym podczas dwóch spotkań zorganizowanych na zakończenie inicjatywy „ZasadźMy 550 drzew – 50 drzew we Włodawie!”. W pierwszym z nich, mającym formę szkolenia, uczestniczyli urzędnicy i osoby zajmujące się terenami zielonymi, drugie było otwarte dla mieszkańców.

Organizatorem przedsięwzięcia była Inicjatywa Lokalna Między Drzewami przy współpracy starostwa powiatowego.

 

Zasada 3-30-300

Spotkanie, które poprowadził dr inż. Jan Kamiński, architekt i pracownik Katedry Kształtowania i Projektowania Krajobrazu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, pokazało, w jaki sposób drzewa mogą poprawić jakość życia i wspierać człowieka w walce ze skutkami zmian klimatu.

Omówiono zasadę 3-30-300, zgodnie z którą każdy powinien widzieć ze swojego domu trzy drzewa, mieszkać w dzielnicy, gdzie pokrywają one co najmniej 30% terenu, a do zielonej przestrzeni mieć nie więcej niż 300 m. Uczestnicy

zauważyli, że reguła ta jest stosowana we Włodawie, jednak zdarzały się sytuacje niszczenia koron drzew rosnących przy głównych ulicach. – Ponadto planowana jest budowa bloków mieszkalnych na terenie zielonym, który mógłby posłużyć mieszkańcom do rekreacji – stwierdziła Renata Szymańczuk.

Problemy wynikające z zabetonowywania przestrzeni publicznej i prywatnej występują w wielu miastach, dlatego istotną rolę mogą spełniać tzw. ogrody naturalistyczne, czyli takie, w których dąży się do ograniczenia ingerencji w naturę. Takie miejsca – jak podkreślali mieszkańcy – znajdują się również we Włodawie.

 

Na cześć wyklętych

Spotkania w starostwie były ostatnim etapem inicjatywy „ZasadźMy 550 drzew – 50 drzew we Włodawie”. Obejmowała ona m.in. nasadzenie różnych gatunków w kilku strategicznych miejscach miasta, w pasach dróg oraz przy obiektach użyteczności publicznej. – Drzewa pojawiły się wzdłuż drogi nr 812, w pobliżu dojścia do Szkoły Podstawowej nr 3, przy ul. Żołnierzy WiN, obok Dziennego Domu Senior+ przy ul. Sztabowej, a także przy budynku Starostwa Powiatowego oraz Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej. Posadzono: lipę drobnolistną, jarząb pospolity, klon zwyczajny, brzozę brodawkowatą i dąb szypułkowy – wyjaśnia dr inż. Arkadiusz Iwaniuk z Punktu Doradztwa Klimatycznego działającego stacjonarnie i mobilnie na terenie powiatu włodawskiego. W akcję włączył się starosta Mariusz Zańko, który dęby przy ul. Żołnierzy WiN nazwał al. Niezłomnych na cześć żołnierzy wyklętych, m.in. Stanisława Pakuły ps. Krzewina, chor. Feliksa Majewskiego ps. Róg, Stanisława Torbicza ps. Kazik, Zdzisława Koguta ps. Ryś.

JS