Kultura

Odkrywają utraconą historię

Obok Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej czy Gabrieli Zapolskiej żyły i tworzyły - z równie dużymi sukcesami - także inne kobiety, o których świat nie pamięta. Dziś - dzięki projektowi „Zapomniane pisarki polskie - odkrywanie utraconej historii” - możemy usłyszeć o nich na nowo.

Szukanie informacji, łączenie literackich kropek, wiązanie faktów w całość - wszystko, z czym mają do czynienia w trakcie realizacji projektu, jest jak prawdziwe śledztwo. Stoi za nim grupa pracowników i studentów Uniwersytetu w Siedlcach, dla której przywołanie sylwetek wielu pisarek, poetek stało się wyzwaniem. Pracami kieruje dr Beata Walęciuk-Dejneka, profesor uczelni, dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych. Jej zainteresowania od wielu lat skupiają się m.in. wokół tematyki i problematyki kobiecej w literaturze, głównie XIX i XX w.

Dwie kolejne osoby z zespołu to jej magistrantki: Barbara Bandzarewicz oraz Wiktoria Świętuchowska, badające właśnie to zagadnienie pod kątem prac doktorskich. W zespole są również m.in. dr Ewa Kozarska z Biblioteki Głównej UwS oraz Thorin Danielsen z USA, który także studiuje na siedleckiej uczelni.

 

Wykształcone i wszechstronne

Dzięki gromadzonym informacjom możliwe będzie szersze spojrzenie na wkład polskich pisarek w dzieje regionu, kraju, kulturę. To nie tylko biogramy – budowane często zupełnie od nowa, bo o wielu z nich nie ma żadnych informacji, ale też archiwalne zdjęcia, przegląd ich twórczości. Zdigitalizowane zasoby odkrywają zaginioną historię kultury, pokazują codzienność kobiet, które z powodzeniem łączyły codzienne obowiązki z pasją, jaką były dla nich literatura, sztuka, a także działaniami na rzecz społeczeństwa. ...

JAG

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł