Rozmowy
ARCHIWUM
ARCHIWUM

Aby Chrystus narodził się w nas…

Rozmowa z ks. prof. Józefem Naumowiczem z Wydziału Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, autorem książek m.in. „Prawdziwe początki Bożego Narodzenia” oraz „Historia świątecznej choinki”.

Księże Profesorze, dlaczego święta Bożego Narodzenia zaczęto obchodzić zdecydowanie później niż Wielkanoc?

Ten fakt wynika z rozwoju roku liturgicznego. Najpierw powstały święta, które miały już pewną tradycję. W chrześcijaństwie centralne miejsce zajmuje tajemnica męki i zmartwychwstania Jezusa. Chrystus poniósł śmierć i zmartwychwstał w czasie największych żydowskich świąt, czyli Paschy.

Apostołowie po wniebowstąpieniu Jezusa wspominali zmartwychwstanie, bo było ono istotne dla nich, ale też dla zbawienia i odkupienia ludzi. Świętowali rocznice przejścia Jezusa ze śmierci do zmartwychwstania. Podobnie było z zesłaniem Ducha Świętego, rok po Pięćdziesiątnicy zaczęto obchodzić to wydarzenie. Od początków chrześcijaństwa świętowano też niedzielę. W tradycji Starego Testamentu bardzo ważny był szabat, czyli siódmy dzień tygodnia. Jezus objawił się jako Zmartwychwstały w pierwszym dniu po szabacie, czyli w pierwszym dniu po sobocie, a więc w niedzielę. Szabat był mocno zakorzeniony w tradycji biblijnej i chrześcijaństwo naturalnie przejęło tę tradycję, z tym że nadało jej inne znaczenie. Nie był to już tylko dzień odpoczynku Pana Boga, stał się on także dniem zmartwychwstania Chrystusa.

W Starym Testamencie nie obchodzono żadnych narodzin, nie wspominano dnia przyjścia na świat patriarchów (Mojżesza, Abrahama) czy proroków. Nie było wtedy takiej tradycji. ...

Agnieszka Wawryniuk

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł