Kościół
RJ
RJ

Jeszcze o Jubileuszu

Jesteśmy na początku Roku Jubileuszowego „Pielgrzymi nadziei”.

Co ze swojej strony oferuje z tej okazji Kościół? Okazją do czego może być Rok Jubileuszowy? I jak dobrze go przeżyć? Na prośbę Czytelników przypominamy ideę obchodów tego szczególnego czasu.

Jubileusz Zwyczajny Roku 2025 papież Franciszek ogłosił bullą „Spes non confundit” („Nadzieja zawieść nie może”) z 9 maja 2024 r., a rozpoczął w Wigilię Bożego Narodzenia. Dokonało się to poprzez otwarcie Drzwi Świętych w Bazylice św. Piotra, co symbolizuje z jednej strony zaproszenie nas do miejsca świętego, z drugiej - zachętę, by pozwolić Bożej obecności i Bożemu miłosierdziu wejść w nasze życie i przemienić nasze serca.

W diecezjach obchody tego świętego czasu zostały zainaugurowane we wszystkich katedrach świata, także siedleckiej, w niedzielę 29 grudnia 2024 r.

 

Po co Rok Jubileuszowy?

Rok Jubileuszowy to czas szczególnej łaski. Ponieważ możemy w tym czasie doświadczyć, że świętość Boga nas przemienia, zwany jest też Rokiem Świętym. W 1300 r. papież Bonifacy VIII ogłosił pierwszy jubileusz związany z udzielaniem odpustu. Na początku odbywał się co 100 lat; następnie, na mocy decyzji papieża Klemensa VI, od roku 1343 r. co 50 lat, a ostatecznie co 25 lat od 1470 r., dzięki Pawłowi II. 

Jubileusz jest też ogłaszany w „nadzwyczajnych” momentach historii chrześcijaństwa, np. w 1933 r. Pius XI chciał upamiętnić rocznicę Odkupienia, a w 2015 r. papież Franciszek ogłosił Rok Miłosierdzia. Zmieniał się też sposób świętowania tego roku: pierwotnie polegał na wizycie w rzymskich bazylikach św. Piotra i Pawła, wraz z kolejnymi pielgrzymkami dodano inne znaki, jak np. otwarcie Drzwi Świętych. 

To, czy Jubileusz Roku 2025 stanie się szansą na ożywienie naszej wiary, zależy od nas samych. ...

LI

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł