Jeszcze o Jubileuszu
Co ze swojej strony oferuje z tej okazji Kościół? Okazją do czego może być Rok Jubileuszowy? I jak dobrze go przeżyć? Na prośbę Czytelników przypominamy ideę obchodów tego szczególnego czasu.
Jubileusz Zwyczajny Roku 2025 papież Franciszek ogłosił bullą „Spes non confundit” („Nadzieja zawieść nie może”) z 9 maja 2024 r., a rozpoczął w Wigilię Bożego Narodzenia. Dokonało się to poprzez otwarcie Drzwi Świętych w Bazylice św. Piotra, co symbolizuje z jednej strony zaproszenie nas do miejsca świętego, z drugiej - zachętę, by pozwolić Bożej obecności i Bożemu miłosierdziu wejść w nasze życie i przemienić nasze serca.
W diecezjach obchody tego świętego czasu zostały zainaugurowane we wszystkich katedrach świata, także siedleckiej, w niedzielę 29 grudnia 2024 r.
Po co Rok Jubileuszowy?
Rok Jubileuszowy to czas szczególnej łaski. Ponieważ możemy w tym czasie doświadczyć, że świętość Boga nas przemienia, zwany jest też Rokiem Świętym. W 1300 r. papież Bonifacy VIII ogłosił pierwszy jubileusz związany z udzielaniem odpustu. Na początku odbywał się co 100 lat; następnie, na mocy decyzji papieża Klemensa VI, od roku 1343 r. co 50 lat, a ostatecznie co 25 lat od 1470 r., dzięki Pawłowi II.
Jubileusz jest też ogłaszany w „nadzwyczajnych” momentach historii chrześcijaństwa, np. w 1933 r. Pius XI chciał upamiętnić rocznicę Odkupienia, a w 2015 r. papież Franciszek ogłosił Rok Miłosierdzia. Zmieniał się też sposób świętowania tego roku: pierwotnie polegał na wizycie w rzymskich bazylikach św. Piotra i Pawła, wraz z kolejnymi pielgrzymkami dodano inne znaki, jak np. otwarcie Drzwi Świętych.
To, czy Jubileusz Roku 2025 stanie się szansą na ożywienie naszej wiary, zależy od nas samych. ...
LI