Przykład odwagi i patriotyzmu
Rocznicowe uroczystości zorganizowane w niedzielę 2 lutego zainaugurowała Eucharystia w kościele św. Stanisława - świątyni, gdzie przed 82 laty odbył się manifestacyjny pogrzeb dzieci, które zmarły podczas tragicznego transportu. W przemówieniu skierowanym do uczestników obchodów, wygłoszonym w kościele tuż przed Mszą św., Jadwiga Czerw, która przedstawiła się jako najmłodsze dziecko Zamojszczyzny, przypomniała, iż podczas akcji wysiedleńczej prowadzonej na Zamojszczyźnie w latach 1942-1943 Niemcy wysiedlili ponad 100 tys. ludzi, w tym 30 tys. dzieci.
Trafiali oni do niemieckich obozów koncentracyjnych o charakterze przesiedleńczym w Zamościu i Zwierzyńcu. Polskie rodziny wysiedlone z terenów Zamojszczyzny to też ofiary Auschwitz-Birkenau i Majdanku. – Dzieciom wywożonym do III Rzeszy Niemieckiej zmieniano tożsamość i do dziś nie wiedzą, że są Polakami – zauważyła.
Część dzieci – odłączonych od rodziców, głodnych i wycieńczonych, przewożonych w bydlęcych wagonach – trafiła do Siedlec i pobliskich miejscowości: Mrozów czy Kałuszyna.
Szczególnie tragiczne transporty miały miejsce na początku 1943 r., odbywały się bowiem przy siarczystych mrozach. ...
AW