Kultura
archiwum Stowarzyszenia Melodia - Art.
archiwum Stowarzyszenia Melodia - Art.

Koncerty są najpiękniejszą przygodą

Rozmowa ze Zbigniewem Czuryło, założycielem oraz dyrygentem Kameralnej Orkiestry Akordeonowej Arti Sentemo, dyrektorem Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim, krajowym konsultantem Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie i prezesem Stowarzyszenia Melodia - Art.

Tradycją jest, że od kilkunastu lat nowy rok w Radzyniu Podlaskim otwiera gala akordeonowa, wielki koncert noworoczny Kameralnej Orkiestry Akordeonowej Arti Sentemo. W tym roku gala odbędzie się 9 lutego w sali widowiskowej Radzyńskiego Ośrodka Kultury już po raz 12. Czy jest to muzyczne podsumowanie tego, co działo się ciągu minionych 12 miesięcy?

Jak co roku przygotowujemy premierę, specjalny program poszerzony o nowe pozycje repertuarowe. Gala to również sposobność do kontaktu z publicznością i czas, w którym możemy przedstawić dorobek minionego roku. A zawsze mamy coś do zaprezentowania z naszej pracy i osiągnięć.

 

Jaki był dla Arti Sentemo miniony rok?

Niewątpliwie bardzo owocny. Jak zawsze rozpoczęliśmy go galą, która odbyła się w styczniu i zgromadziła w sali widowiskowo – sportowej Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Radzyniu Podlaskim ponad tysiąc osób. Wydarzenie dopełniło i zamknęło rok jubileuszowy 2023, w którym świętowaliśmy dziesięciolecie istnienia orkiestry. Zostaliśmy nominowani do tytułu Ambasadora Województwa Lubelskiego, co było dla nas wielkim wyróżnieniem. Otrzymaliśmy piękne recenzje z akademii muzycznych w Polsce i Szwajcarii, zarekomendował nas także starosta radzyński. Spośród 17 nominowanych podmiotów w kategorii „instytucja” znaleźliśmy się w trójce laureatów, wyprzedziła nas tylko Politechnika Lubelska. Swoją obecnością ubogacaliśmy koncerty organizowane w ramach obchodu jubileuszu 550-lecia województwa lubelskiego. Zagraliśmy cudowny koncert w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie oraz w Tomaszowie Lubelskim na pikniku patriotycznym, ponieważ repertuar orkiestry jest tak bogaty, że pozwala uświetniać muzyką różne uroczystości. Mamy za sobą kilka tzw. eventów, tj. realizację zaproszeń od firm obchodzących jubileusze. Oprócz muzyki pojawiły się na YouTubie utwory grane przez orkiestrę na 11 gali, ukazujące to, co działo się na koncercie. Nagraliśmy też filmik promujący piękno radzyńskiego pałacu Potockich i jednocześnie siedzibę Arti Sentemo, bowiem to właśnie tu mieści się od lat szkoła muzyczna. Zostaliśmy zaproszeni na Dożynki Prezydenckie w Warszawie, reprezentując województwo lubelskie. Koncert na tarasach pałacu prezydenckiego został przyjęty niezwykle ciepło. Pokazaliśmy m.in., że potrafimy nawiązać w swoim repertuarze do muzyki ludowej i zagrać specjalne aranżacje z Lubelszczyzny. W listopadzie daliśmy dwa koncerty pod patronatem marszałka województwa lubelskiego z okazji Narodowego Święta Niepodległości, w Radzyniu Podlaskim i w Międzyrzecu Podlaskim. W trakcie pierwszego odebraliśmy od marszałka województwa lubelskiego specjalny Medal 550-lecia Województwa Lubelskiego za działania wspierające rozwój regionu i utwierdzanie tożsamości historycznej i kulturowej. Zagraliśmy cykl koncertów w Muzeum Zamojskich w Kozłówce i już dziś mamy kontrakt na nadchodzący sezon letni. Podczas występów miała też miejsce promocja albumu „10 lat działalności Arti Sentemo Kameralnej Orkiestry Akordeonowej”, który zawiera szereg fotografii dokumentujących wydarzenia z roku jubileuszowego orkiestry. Znalazł się w nim cały repertuar, jaki orkiestra wykonała w ciągu ostatniej dekady. Okazało się, że jest dość pokaźny.

 

Co w nim znajdziemy?

W obszernym repertuarze mamy zarówno muzykę klasyczną, jak i rozrywkową oraz filmową. Arti Sentemo wykonuje m.in. transkrypcje dzieł symfonicznych różnych epok oraz muzykę oryginalną – akordeonową. Instrumentarium orkiestry tworzą najwyższej jakości akordeony włoskiej firmy Pigini. Jej działalność wspiera Stowarzyszenie Melodia-Art przy PSM I st. im. K. Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim. Zapraszamy do odwiedzenia nas na Facebooku, YouTubie oraz Instagramie, gdzie znaleźć można kronikę wydarzeń artystycznych.

 

Ile koncertów zagraliście dotychczas? Wspomina Pan o Polsce, ale przecież występowaliście też poza jej granicami.

Do dziś jest to ok. 300 koncertów. Byliśmy w Niemczech, na Słowacji, dwukrotnie we Włoszech. Graliśmy m.in. w Watykanie na zaproszenie ambasadora, biorąc udział w uroczystych obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Koncertowaliśmy w Szwajcarii z okazji otwarcia Konsulatu Honorowego Rzeczypospolitej Polskiej w Lugano oraz dla mieszkańców i gości pięknego Rapperswil-Jona. Wszędzie przyjmowano nas z wielkim aplauzem, a gratulacjom nie było końca.

 

Wydaliście też dwie płyty.

Pierwsza zawiera archiwizację naszych koncertów. Natomiast w 2023 r. ukazała się płyta „Arti Sentemo Clasicc”, która dokumentuje dorobek artystyczny orkiestry.

 

Radzyńska orkiestra ma na koncie wiele nagród. Które z nich są najważniejsze?

Owszem, konkursy są piękną przygodą, ale najpiękniejszą są występy. Największą nagrodą dla nas jest to, że gdziekolwiek gramy koncerty „biletowane”, na tydzień wcześniej już nie ma miejsc. Rzeczywiście, orkiestra była wielokrotnie nagradzana, m.in. na konkursach międzynarodowych w kategorii „muzyka klasyczna i rozrywkowa”. Wśród najcenniejszych wymieniłbym nagrodę na Międzynarodowym Konkursie World Open Music Competition w Belgradzie (Serbia), gdzie zdobyliśmy dwa pierwsze miejsca – w kategorii „muzyka klasyczna i rozrywkowa”. Arti Sentemo oceniano w kategorii akademickiej, choć 60% zespołu nie było wówczas studentami ani absolwentami uczelni muzycznych. Braliśmy również udział w międzynarodowych festiwalach, m.in. „Italia – Dolomity 2017”, Lato w Zakopanem, Tempus Paschale w Lublinie. Wystąpiliśmy podczas festiwalu Word Accordion Day 2022 na Akademii Muzycznej w Gdańsku, inaugurowaliśmy też Międzynarodowe Festiwale Akordeonowe w Sanoku i Solcu Kujawskim. Sukces przyniosła współpraca z Czesławem Mozilem przy realizacji projektu „Grajkowie przyszłości”. Jej efektem jest płyta, która w 2021 r. zdobyła statuetkę Fryderyka. Orkiestra jest też półfinalistą programu Mam Talent. Do udziału w nim zostaliśmy zaproszeni, tak więc nie przechodziliśmy pierwszego etapu, omijając kilka tysięcy uczestników. Od razu znaleźliśmy się w etapie drugim, zaś twórcy programu stworzyli dla nas specjalną aranżację. Dziś jesteśmy zapraszani na konkursy jako goście – gwiazdy gali, gramy swój program na ich podsumowanie.

 

Kto tworzy orkiestrę?

Kameralna Orkiestra Arti Sentemo powstała w 2013 r. W jej skład wchodzą moi wychowankowie – absolwenci klasy akordeonu Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim oraz Szkoły Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Białej Podlaskiej. W zespole zostali najlepiej grający. Tworzy go 11 osób. Są to: Adam Dudek, Jakub Stefaniak, Stanisław Krupa, Jakub Mackiewicz, Marcin Mitura, Jakub Palinowski, Marcel Semeniuk, Mateusz Golonka, Anna Szczęsna, Justyna Czuryło (flet), Julia Drożdż (instrumenty perkusyjne). To młodzi muzycy, laureaci krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych, zarówno solowych, jak i kameralnych, studenci i absolwenci Akademii Muzycznych w Warszawie, Gdańsku i Katowicach. Są wśród nich m.in. stypendyści Premiera RP, ministra kultury „Młoda Polska”, marszałka województwa lubelskiego, rektorów uczelni muzycznych. Wszyscy młodzi wchodzą już w wiek dojrzały. Mamy w zespole m.in. pedagogów, magistra sztuki, który w tym roku kończy studia doktoranckie, oraz magistra sztuki z zakresu gry na flecie. Najmłodsi zaś są w ostatniej i przedostatniej klasie szkoły średniej.

 

Dziękuję za rozmowę.

Małgorzata Kołodziejczyk