Region

Wybierz wtedy, kiedy musisz

Nie można się do nas nie dodzwonić. Nawet wtedy, kiedy wszyscy operatorzy mają słuchawkę przy uchu, to i tak ktoś odbierze - jeśli nie z naszego, to innego województwa - zapewnia Mariusz Kucharek, zastępca kierownika Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Lublinie.

Numer alarmowy 112 to niezastąpione narzędzie w nagłych i wymagających szybkiej interwencji służb ratunkowych sytuacjach. Obowiązuje na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej. Wychodząc naprzeciw potrzebom społecznym, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w naszym kraju wprowadziło także aplikację mobilną Alarm112.

Dzięki niej można powiadomić służby bez konieczności wykonywania połączeń głosowych, co ma szczególne znaczenie w przypadku osób głuchych i niedosłyszących. Mimo że nr alarmowy 112 działa od 20 lat, nie wszyscy wiedzą, że należy z niego korzystać tylko w przypadku zagrożenia zdrowia i życia.

 

Na każdy telefon reagujemy poważnie

– CPR to miejsce, gdzie przez całą dobę, siedem dni w tygodniu pracują operatorzy numerów alarmowych. Ich zadaniem nie jest pozytywne rozwiązywanie spraw, a przyjmowanie zgłoszeń oraz przekazywanie ich do odpowiednich podmiotów ratowniczych. W 2024 r. CPR w Lublinie odebrało 721,5 tys. połączeń telefonicznych, rok wcześniej było ich więcej, tj. 770,5 – informuje Dorota Grabowska, rzecznik prasowy wojewody lubelskiego. Zgłoszenia przekazywane są ratownikom medycznym, policji czy straży pożarnej. ...

JS

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł