Rozmaitości
Bartosz Tereszczuk
Bartosz Tereszczuk

To oni rozsławiają ziemię włodawską

Lekarz medycyny Elżbieta Marczuk, Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe Gramar oraz 19 Nadbużańska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Wilhelma Orlik-Rückemanna - to tegoroczni laureaci tegorocznych (W)schodów Powiatu Włodawskiego

. To uroczysta gala, podczas której składane są podziękowania tym wszystkim, którzy rozsławiają ziemię włodawską. Podczas uroczystości przyznawany jest honorowy tytuł oraz wyróżnienia w kategorii „osoba”, „instytucja” oraz „firma”. Tegoroczna - siódma już - edycja odbyła się 28 lutego w hotelu Drob w Urszulinie.

Marka i prestiż

Poprzez organizację wydarzenia udało się stworzyć markę, która wychodzi daleko poza ziemię włodawską i województwo lubelskie. – Impreza jest najbardziej prestiżową ze wszystkich w naszym powiecie. To, że ktoś został laureatem (W)schodów, stanowi powód do szczególnej dumy i atencji. A osób, instytucji i firm, które robią ogrom dobrej roboty, jest u nas wiele. My tylko staramy się je wydobyć i oddać im należny nasz szacunek – podkreślił starosta włodawski Mariusz Zańko. Tegoroczna gala zgromadziła ponad 200 uczestników, wśród których byli przedstawiciele administracji rządowej, samorządowcy, reprezentanci biznesu, sportu, kultury i działacze społeczni. Gościli m.in.: poseł Anna Dąbrowska-Banaszek, radni sejmiku wojewódzkiego Kamila Grzywaczewska i Andrzej Romańczuk, starosta chełmski Piotr Deniszczuk, dyrektor chełmskiej delegatury urzędu wojewódzkiego Maciej Baranowski, dowódca 19 Chełmskiego Dywizjonu Artylerii Samobieżnej płk Mariusz Duda i zastępca dowódcy 19 NBOT w Chełmie płk Wojciech Brykner.

Do (W)schodów Powiatu nominowano łącznie 13 podmiotów w trzech kategoriach. Laureatów wyłoniła kapituła złożona z redaktorów lokalnych gazet, samorządowców i przedsiębiorców. Symbolem przyznania honorowego tytułu dla wybranej przez osoby, instytucji i firmy są unikatowa statuetka oraz pamiątkowy dyplom.

 

Najlepsi z najlepszych

W tegorocznej edycji (W)schodów Powiatu w kategorii „osoba” nominowano: Michała Mitruta – komentatora sportowego, Wojciecha Mycia – piłkarskiego sędziego międzynarodowego i Elżbietę Marczuk – neonatologa, pediatrę. Dawną kierownik oddziału dziecięcego Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej we Włodawie doceniono za wieloletnią pracę i oddanie pacjentom, przez co stała się inspiracją dla wielu pokoleń lekarzy. To na jej ręce trafiła statuetka (W)schodów Powiatu.

W kategorii „firma” typowani byli: NoTiller Paweł Pietrzak – pionier w produkcji maszyn rolniczych dostosowanych do nowoczesnych metod uprawy, firma transportowo-usługowa Transmar Stanisław Marciniec oraz spółka Gramar. 

Dwie pierwsze otrzymały wyróżnienia. Natomiast honorowy tytuł przypadł firmie Gramar, która zajmuje się przede wszystkim skupem i ubojem zwierząt rzeźnych. Oferuje świeże mięso bez dodatków i substancji konserwujących, a wyroby charakteryzują się wysoką jakością. Zakład należy do grona producentów branży mięsnej ściany wschodniej Polski. Posiada sklepy w sześciu lubelskich miastach, dociera nie tylko do klientów nie tylko z województwa, ale również tych sąsiednich i poza granice kraju.

Wśród nominowanych w kategorii „instytucja” znalazły się: Dom Pomocy Społecznej Senior w Różance, w którym przebywają starsze osoby przewlekle chore, oraz zajmujące się odnawianiem zabytkowych nagrobków Stowarzyszenie Renovabis. Instytucje te otrzymały wyróżnienia. Tytułem (W)schodu Powiatu Włodawskiego uhonorowano zapewniająca bezpieczeństwo mieszkańcom przygranicznych miejscowości 19 NBOT, której baza kwaterunkowo-szkoleniowa zlokalizowana jest w Woli Uhruskiej.

Galę uświetnił występ Alicji Habzy – pianistki, kompozytorki, etnomuzykologa.

JS