
Fakty i mity
Marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski oświadczył, że „Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego nie budował i nie będzie budował żadnych Centrów Integracji Cudzoziemców”. Podkreśla, że informacje, jakie pojawiają się w przestrzeni medialnej w ostatnim czasie - zarówno ze strony mediów, jak i polityków, to najzwyklejsze kłamstwa, a pomoc dla imigrantów skierowana jest głównie do osób z Ukrainy.
– W tych punktach nie ma prawa dostać pomocy żaden człowiek, nielegalnie przebywający w Polsce – podkreśla, wskazując na te, które działają w Lublinie, Chełmie, Zamościu i Białej Podlaskiej.
Znamy lokalizację
Tymczasem Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej, które będzie prowadziło siedlecki CIC, wynajęło już powierzchnię biurową, a otwarcie planuje za kilka miesięcy. – Przygotowanie miejsca na potrzeby standardów urzędowych jeszcze potrwa – przyznaje Hanna Maliszewska, rzeczniczka prasowa MCPS-u.
Siedlecki punkt informacyjno-konsultacyjny, jakim z założenia jest CIC, będzie mieścił się w lokalu o powierzchni 100 m² przy ul. Piłsudskiego 45. Na razie trwają przygotowania do prac, w ramach których powierzchnia biurowa spełni kryteria instytucji publicznej. – To konieczność dostosowania pomieszczeń m.in. do przepisów bhp, przeciwpożarowych oraz zapewnienia dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami – wylicza H. Maliszewska. – Lokal jest też wyposażany w meble biurowe oraz sprzęt informatyczny niezbędne do pracy przez zatrudnianych tam urzędników – dodaje.
Każde województwo
W instytucji zatrudnionych będzie trzech pracowników MCPS-u oraz dwóch Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie. Centra powstają w ramach projektu „Mazowieckie Mosty Międzykulturowe” realizowanego ze środków unijnych.
Także województwo lubelskie tworzy i prowadzi tego typu centra, ale nie będą to ośrodki pobytu. – Każdy region zobowiązany jest do wprowadzania w programach regionalnych działań związanych ze wsparciem obywateli państw trzecich, a zarządzają nimi urzędy marszałkowskie poszczególnych województw – tłumaczy Anna Nycz z zespołu prasowego urzędu marszałkowskiego w Lublinie. – Brak działań skutkowałby wydaniem negatywnej opinii przez Komisję Europejską, a tym samym utratą środków dla regionu w wysokości ponad 2,4 mld euro – zauważa A. Nycz
W Białej Podlaskiej CIC zlokalizowano w kilku wolnych pomieszczeniach w Medycznej Szkole Zawodowej przy ul. Warszawskiej 14. – W pierwszym pokoju interesantów przyjmuje koordynator, który zapoznaje się z dokumentami, jest również nieduża sala konferencyjna, aby prowadzić działania miękkie, czyli szkoleniowe, doradztwo zawodowe, naukę języka, a także małe pomieszczenie na wsparcie prawne czy psychologiczne – wylicza Małgorzata Romanko, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie.
Cel: integracja
Jak zapewnia MCPS, CIC w Siedlcach będzie punktem informacyjno-konsultacyjnym, w którym cudzoziemcy otrzymają wsparcie w procesie adaptacji poprzez udzielanie porad w zakresie praw pracowniczych, systemu opieki zdrowotnej, edukacji, kursów zawodowych czy procedur będących w kompetencjach wojewody. – Legalnie przebywający cudzoziemcy, którzy się zgłoszą do projektu, będą mogli skorzystać z kursów przybliżających im historię i kulturę Polski, szczegóły porządku administracyjnego w naszym kraju, a także kursów języka polskiego na poziomie A1/A2 oraz B1/B2 – zaznacza H. Maliszewska z uwagą, że także pracownicy lokalnych placówek oświatowych, administracji publicznej oraz innych instytucji zaangażowanych w proces integracji będą mieli możliwość skorzystania ze szkoleń z zakresu pracy w środowisku wielokulturowym.
W 2024 r. cudzoziemcom w województwie mazowieckim wydano prawie 65 tys. zezwoleń na pracę, z czego 83% to mężczyźni. Co ciekawe, wśród tych osób dominowali obywatele Indii, Filipin i Kolumbii. Najwięcej zezwoleń na pracę wydanych cudzoziemcom dotyczyło pracowników wykonujących prace proste, robotników przemysłowych i rzemieślników oraz pracowników biurowych.
Tylko doradztwo
– Warto pamiętać, że projekt na żadnym etapie nie zakładał i nie zakłada tworzenia miejsc noclegowych, miejsc z pomocą rzeczową czy finansową – podkreśla H. Maliszewska. – W związku z tym nigdy nie było w planach ani nie będzie budowy obiektu, który miałby charakter ośrodka dla cudzoziemców. Tak, jak zapowiadaliśmy, wynajęliśmy odpowiednią powierzchnię biurową. Planujemy otworzyć CIC do końca czerwca – zdradza.
Także A. Nycz podkreśla, iż w projekcie „Utworzenie centrum integracji dla obywateli państw trzecich w tym migrantów w województwie lubelskim”, w ramach którego powstały CIC-e w Zamościu, Chełmie, Białej Podlaskiej i Lublinie, nie przewidziano działań związanych z zakwaterowaniem cudzoziemców. – Wsparcie obejmuje m.in. pomoc tłumaczeniową, wsparcie prawne, doradztwo zawodowe oraz kursy języka polskiego. W projekcie uczestniczy już około 670 osób, głównie obywateli Ukrainy – dodaje M. Romanko.
MOIM ZDANIEM
Robert Chojecki – przewodniczący rady miasta Siedlce
Na pewno będziemy wnikliwie przyglądać się działalności CIC-u oraz monitorować sytuację, bo – podobnie jak w kwestii jego organizacji – możemy znowu zostać niemile zaskoczeni jakimiś decyzjami. Przy organizacji centrum samorząd oraz sami mieszkańcy zostali zupełnie pominięci. Oczywiście rozumiem, że MCPS czy władze Mazowsza nie mieli takiego obowiązku, niemniej w dobrym tonie byłoby poinformowanie władz Siedlec o planach. Będziemy na bieżąco analizować wszystkie sygnały, ponieważ bezpieczeństwo mieszkańców jest naszym priorytetem. Także dlatego, że w perspektywie czasu finansowanie tych centrów najprawdopodobniej będzie leżało po stronie samorządów. Dodam, że obawy mieszkańców co do ewentualnej budowy ośrodka dla uchodźców w mieście na tym etapie są nieuzasadnione, ponieważ na taką inwestycję zgodę musi wydać rada miasta.
JAG