Region

Fakty i mity

Znana jest lokalizacja Centrum Integracji Cudzoziemców w Siedlcach, które budzi obawy mieszkańców. Władze miasta zapewniają, że o budowie ośrodka pobytowego dla uchodźców nie ma mowy. Także władze województwa lubelskiego dementują tego typu informacje, jakie zaczęły się ostatnio pojawiać.

Marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski oświadczył, że „Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego nie budował i nie będzie budował żadnych Centrów Integracji Cudzoziemców”. Podkreśla, że informacje, jakie pojawiają się w przestrzeni medialnej w ostatnim czasie - zarówno ze strony mediów, jak i polityków, to najzwyklejsze kłamstwa, a pomoc dla imigrantów skierowana jest głównie do osób z Ukrainy.

– W tych punktach nie ma prawa dostać pomocy żaden człowiek, nielegalnie przebywający w Polsce – podkreśla, wskazując na te, które działają w Lublinie, Chełmie, Zamościu i Białej Podlaskiej.

 

Znamy lokalizację

Tymczasem Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej, które będzie prowadziło siedlecki CIC, wynajęło już powierzchnię biurową, a otwarcie planuje za kilka miesięcy. – Przygotowanie miejsca na potrzeby standardów urzędowych jeszcze potrwa – przyznaje Hanna Maliszewska, rzeczniczka prasowa MCPS-u.

Siedlecki punkt informacyjno-konsultacyjny, jakim z założenia jest CIC, będzie mieścił się w lokalu o powierzchni 100 m² przy ul. Piłsudskiego 45. Na razie trwają przygotowania do prac, w ramach których powierzchnia biurowa spełni kryteria instytucji publicznej. – To konieczność dostosowania pomieszczeń m.in. do przepisów bhp, przeciwpożarowych oraz zapewnienia dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami – wylicza H. Maliszewska. – Lokal jest też wyposażany w meble biurowe oraz sprzęt informatyczny niezbędne do pracy przez zatrudnianych tam urzędników – dodaje.

 

Każde województwo

W instytucji zatrudnionych będzie trzech pracowników MCPS-u oraz dwóch Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie. Centra powstają w ramach projektu „Mazowieckie Mosty Międzykulturowe” realizowanego ze środków unijnych.

Także województwo lubelskie tworzy i prowadzi tego typu centra, ale nie będą to ośrodki pobytu. – Każdy region zobowiązany jest do wprowadzania w programach regionalnych działań związanych ze wsparciem obywateli państw trzecich, a zarządzają nimi urzędy marszałkowskie poszczególnych województw – tłumaczy Anna Nycz z zespołu prasowego urzędu marszałkowskiego w Lublinie. – Brak działań skutkowałby wydaniem negatywnej opinii przez Komisję Europejską, a tym samym utratą środków dla regionu w wysokości ponad 2,4 mld euro – zauważa A. Nycz

W Białej Podlaskiej CIC zlokalizowano w kilku wolnych pomieszczeniach w Medycznej Szkole Zawodowej przy ul. Warszawskiej 14. – W pierwszym pokoju interesantów przyjmuje koordynator, który zapoznaje się z dokumentami, jest również nieduża sala konferencyjna, aby prowadzić działania miękkie, czyli szkoleniowe, doradztwo zawodowe, naukę języka, a także małe pomieszczenie na wsparcie prawne czy psychologiczne – wylicza Małgorzata Romanko, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie.

 

Cel: integracja

Jak zapewnia MCPS, CIC w Siedlcach będzie punktem informacyjno-konsultacyjnym, w którym cudzoziemcy otrzymają wsparcie w procesie adaptacji poprzez udzielanie porad w zakresie praw pracowniczych, systemu opieki zdrowotnej, edukacji, kursów zawodowych czy procedur będących w kompetencjach wojewody. – Legalnie przebywający cudzoziemcy, którzy się zgłoszą do projektu, będą mogli skorzystać z kursów przybliżających im historię i kulturę Polski, szczegóły porządku administracyjnego w naszym kraju, a także kursów języka polskiego na poziomie A1/A2 oraz B1/B2 – zaznacza H. Maliszewska z uwagą, że także pracownicy lokalnych placówek oświatowych, administracji publicznej oraz innych instytucji zaangażowanych w proces integracji będą mieli możliwość skorzystania ze szkoleń z zakresu pracy w środowisku wielokulturowym.

W 2024 r. cudzoziemcom w województwie mazowieckim wydano prawie 65 tys. zezwoleń na pracę, z czego 83% to mężczyźni. Co ciekawe, wśród tych osób dominowali obywatele Indii, Filipin i Kolumbii. Najwięcej zezwoleń na pracę wydanych cudzoziemcom dotyczyło pracowników wykonujących prace proste, robotników przemysłowych i rzemieślników oraz pracowników biurowych.

 

Tylko doradztwo

– Warto pamiętać, że projekt na żadnym etapie nie zakładał i nie zakłada tworzenia miejsc noclegowych, miejsc z pomocą rzeczową czy finansową – podkreśla H. Maliszewska. – W związku z tym nigdy nie było w planach ani nie będzie budowy obiektu, który miałby charakter ośrodka dla cudzoziemców. Tak, jak zapowiadaliśmy, wynajęliśmy odpowiednią powierzchnię biurową. Planujemy otworzyć CIC do końca czerwca – zdradza.

Także A. Nycz podkreśla, iż w projekcie „Utworzenie centrum integracji dla obywateli państw trzecich w tym migrantów w województwie lubelskim”, w ramach którego powstały CIC-e w Zamościu, Chełmie, Białej Podlaskiej i Lublinie, nie przewidziano działań związanych z zakwaterowaniem cudzoziemców. – Wsparcie obejmuje m.in. pomoc tłumaczeniową, wsparcie prawne, doradztwo zawodowe oraz kursy języka polskiego. W projekcie uczestniczy już około 670 osób, głównie obywateli Ukrainy – dodaje M. Romanko.

MOIM ZDANIEM 

Robert Chojecki – przewodniczący rady miasta Siedlce

Na pewno będziemy wnikliwie przyglądać się działalności CIC-u oraz monitorować sytuację, bo – podobnie jak w kwestii jego organizacji – możemy znowu zostać niemile zaskoczeni jakimiś decyzjami. Przy organizacji centrum samorząd oraz sami mieszkańcy zostali zupełnie pominięci. Oczywiście rozumiem, że MCPS czy władze Mazowsza nie mieli takiego obowiązku, niemniej w dobrym tonie byłoby poinformowanie władz Siedlec o planach. Będziemy na bieżąco analizować wszystkie sygnały, ponieważ bezpieczeństwo mieszkańców jest naszym priorytetem. Także dlatego, że w perspektywie czasu finansowanie tych centrów najprawdopodobniej będzie leżało po stronie samorządów. Dodam, że obawy mieszkańców co do ewentualnej budowy ośrodka dla uchodźców w mieście na tym etapie są nieuzasadnione, ponieważ na taką inwestycję zgodę musi wydać rada miasta.

 

 

JAG