
Historia zapisana w drewnie
Od 1 do 7 kwietnia trwał plener rzeźbiarski ph. „Rzeźby jako nośnik polskiej historii i kultury”. Zorganizowane przez samorząd Kodnia oraz Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki wydarzenie to kontynuacja ubiegłorocznego „Panteonu Sapieżyńskiego”. Drugim etapem projektu, realizowanego w partnerstwie z Fundacją Totalizator Sportowy i Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, będzie nagranie filmów historycznych o wyrzeźbionych postaciach.
Upamiętnienie rodu Sapiehów
Ukazanie w przestrzeni gminy postaci wszystkich Sapiehów było inicjatywą dyrektor GCKSiT Ewy Rafałko. – Pomysł zrodził się dwa, może trzy lata temu. Początkowo chciałam ustawić w różnych miejscach tablice informacyjne. Jednak kiedy byłam w Hannie, gdzie zobaczyłam drewniane rzeźby upamiętniające powstańców styczniowych, pomyślałam, że dobrze byłoby, aby takie figury stanęły również w Kodniu – opowiada.
Mieszkańcy, turyści i pielgrzymi mogli dotąd oglądać dwie monumentalne rzeźby Sapiehów – Jana i Mikołaja – stojące na fasadzie bazyliki. – Pozostali członkowie tego rodu byli praktycznie nieznani. Myślałam o upamiętnieniu wszystkich, którzy swoim życiem i działaniami przyczynili się zarówno do rozwoju Kodnia, jak i zasłużyli się również dla państwa polskiego – wyjaśnia E. Rafałko. ...
Joanna Szubstarska