
Szarek pustoszy uprawy
Szarek komośnik (Bothynoderespunctiventris) to sporych rozmiarów - ok. 1,5 cm długości - chrząszcz należący do rodziny ryjkowcowatych, bo jego głowa ma wydłużony kształt nieco przypominający ryjek. - Jako że jest duży i ciężki, przemieszcza się przede wszystkim przy pomocy odnóży, biegając. Jednak gdy temperatura przekracza 20°C, zaczyna latać. I wtedy może przemieszczać się na nawet dosyć długie odległości - mówi prof. Paweł Bereś z Instytutu Ochrony Roślin - Państwowego Instytutu Badawczego.
– Jest zabarwiony na szaro, stąd jego nazwa. Na pokrywach w tylnej części tułowia ma charakterystyczne ciemne przebarwienie układające się w literę „V”. Potrafi szybko wkopywać się w glebę, a dotknięty znakomicie udawać martwego. Samice szarka składają jaja kilka centymetrów pod ziemią w pobliżu korzeni buraka. Larwy żywią się korzonkami tej rośliny oraz wgryzają w tkanki korzenia głównego – dodaje.
Szarek żeruje zwłaszcza na roślinach szarłatowatych, do których zalicza się wszystkie buraki, ale i chwasty, np. łobody, szarłaty, komosy.
Zaimportowany szkodnik
Jeszcze kilka lat temu w Polsce nie słyszano o szarku. Wprawdzie naukowcy wiedzieli, że chrząszcz ten pojawia się na terenie Polski południowo-wschodniej, jednak liczebność była na tyle niska, że specjalnie nie zwracano uwagi na jego szkodliwość. ...
DY