Inwestycja w lepsze jutro
Miastu udało się pozyskać na ten cel 1 mln zł z funduszy europejskich dla województwa lubelskiego. Pieniądze już zostały przyznane, co potwierdza podpisana w urzędzie marszałkowskim umowa. Pozostałe środki samorząd dołoży z własnego budżetu. Zadanie wpisuje się w założenia Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, w obszarze polityki społecznej, a całkowity jego koszt wyniesie 1,7 mln zł.
Budynek zyska nowe życie
Dzienny dom pomocy powstanie w istniejącym już budynku przy ul. 1 Maja, gdzie do tej pory mieściła się świetlica osiedlowa. Wcześniej jednak budynek musi przejść remont z wymianą instalacji elektrycznej, wodociągowej, kanalizacyjnej i teletechnicznej, posadzek, tynków, drzwi oraz schodów zewnętrznych. Z myślą o osobach niepełnosprawnych zamontowane zostaną pochylnia i podnośnik oraz odpowiednie sanitariaty. Zagospodarowany będzie także teren wokół obiektu.
W każdym pomieszczeniu znajdzie się sprzęt potrzebny do rehabilitacji i zajęć prozdrowotnych, m.in. rower stacjonarny, orbitrek, bieżnia. W planach jest też aneks kuchenny.
– Usługi świadczone będą na dwóch kondygnacjach. Zaprojektowane tam zostaną sale zajęć, pomieszczenia sanitarne, biurowe, socjalne, techniczne i gospodarcze. Komunikację między piętrami ułatwią przebudowana klatka schodowa i pionowa platforma dla niepełnosprawnych – precyzuje Roman Bytniewski, burmistrz Dęblina.
Profesjonalne wsparcie i rehabilitacja na co dzień
Nowe miejsce opieki zostanie uruchomione z myślą o mieszkańcach gmin Dęblin i Stężyca. Docelowo do dziennego domu pomocy trafiać będą osoby wykluczone lub zagrożone ubóstwem i wykluczeniem społecznym, w tym osoby starsze i z niepełnosprawnościami, potrzebujące wsparcia w codziennym funkcjonowaniu.
Dzięki środkom unijnym w tym samym budynku utworzony zostanie dzienny dom pomocy osobom starszym. Będą w nim świadczone całodzienne usługi opiekuńcze obejmujące rehabilitację fizyczną czy wsparcie w zakresie aktywizacji intelektualnej i społecznej.
Otwarcie w przyszłym roku
Prace nad przystosowaniem budynku do nowej roli potrwają do grudnia przyszłego roku. Szacuje się, że rocznie z oferty placówki skorzysta co najmniej 30 mieszkańców obu gmin.
– Ta inwestycja stanowi kolejny krok na rzecz budowania spójnej, dostępnej i wspierającej społeczności lokalnej, w której troska o jakość życia mieszkańców jest priorytetem – zapewnia włodarz Dęblina.
Tomasz Kępka