Diecezja
Źródło: MB
Źródło: MB

Aby dać świadectwo

W sobotę, 28 września, o 15.00, na pl. Wolności w Radzyniu Podlaskim zgromadziło się około 200 osób na wspólnej modlitwie Koronką do Miłosierdzia Bożego.

Inicjatywa „Modlitwa na ulicach miast” powstała po beatyfikacji ks. Michała Sopoćki – apostoła Bożego Miłosierdzia, spowiednika św. s. Faustyny Kowalskiej. Odbyła się ona 28 września 2008 r. w Białymstoku. Od sześciu lat ta data jest nieodłącznie związana z inicjatywą.

„Na uśmierzenie gniewu”

Zaproszeni do udziału w modlitwie są wszyscy, nie tylko mieszkańcy miast, ale także miasteczek i wsi. Jak pisze na swojej stronie organizator ogólnopolskiej akcji – Iskra Bożego Miłosierdzia – „Pragniemy, aby poprzez tę modlitwę dać świadectwo wielkiej mocy Bożego Miłosierdzia. Modlimy się także w intencjach, które niepokoją nasze lokalne społeczności. Idea odmawiania Koronki na ulicach i skrzyżowaniach naszych miast to przypominanie światu przesłania Bożego Miłosierdzia”. Warto wspomnieć o obietnicy dla odmawiających Koronkę do Miłosierdzia Bożego, którą sam Pan Jezus złożył św. s. Faustynie Kowalskiej: „Modlitwa ta jest na uśmierzenie gniewu Mojego” (Dz. 476).

Wezwani do modlitwy

W Radzyniu Podlaskim pomysłodawcą włączenia się w akcję była wspólnota modlitewna działająca przy parafii Trójcy Świętej, na czele z Ewą Szabrańską, która została zainspirowana tą myślą podczas wizyty u grobu bł. ks. M. Sopoćki w Białymstoku dwa lata temu. Wśród zgromadzonych na pl. Wolności radzynian znaleźli się nie tylko, jak można by się spodziewać, starsi mieszkańcy. Nie zabrakło także duchownych lokalnych parafii, młodzieży, a nawet dzieci. Inicjatywa odbyła się w Radzyniu po raz pierwszy, jednak – sądząc po dużym zainteresowaniu lokalnej społeczności – nie ostatni.

Monika Burczaniuk