Aby lepiej się oddychało
– Pragniemy, aby nam wszystkim oddychało się lepiej – mówi Zbigniew Kot, burmistrz miasta. – Podejmujemy szereg działań mających na celu poprawę jakości powietrza. W tym roku kontynuujemy własny program wymiany pieców, ale to nie wszystko. Nowym pomysłem jest wparcie mieszkańców w pisaniu wniosków o dotacje z programu „Czyste powietrze”- dodaje.
Konsultacje dla mieszkańców
Program kierowany jest do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych lub lokali, które są wydzielone w budynkach jednorodzinnych. Ubiegający się o dofinansowanie mogą otrzymać środki na wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na nowoczesne i spełniające najwyższe normy.
– Podpisaliśmy porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Dzięki niemu ruszył w mieście gminny punkt konsultacyjno- informacyjny programu ,,Czyste powietrze”. Na razie z powodu epidemii konsultacje odbywają się telefonicznie – informuje burmistrz. I podkreśla: – Warto wspomnieć, że spotkanie z pracownikiem WFOS Ryszardem Szczygłem zaowocowało rozmowami istotnymi dla rozwoju miasta. Jedną z poruszonych kwestii było odwodnienie skrzyżowania ulic Jelnickiej i Radzyńskiej.
Planowanie spotkania
Pracownik punktu informacyjnego dyżuruje w środy i czwartki w godz. 10.00-15.00, pod numerem telefonu 83 372-62-16. Już teraz planowane są spotkania online z mieszkańcami, podczas których przedstawiane będą aktualne informacje dotyczące programu. Prawdopodobnie pierwsze z nich odbędzie się na przełomie maja i czerwca.
Program realizowany będzie do 2029 r. Dotacja może wynieść maksymalnie 30 lub 37 tys. zł w zależności od poziomu dofinansowania. Mieszkańcy Międzyrzeca i okolic swoje pytania na temat programu mogą przekazywać telefonicznie oraz mailowo na adres: czystepowietrze@miedzyrzec.pl. Zaświadczenie o dochodzie, które jest niezbędne podczas składania wniosku, wydaje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.
Magdalena Frydrychowska