Diecezja
Źródło: WSD SIEDLCE
Źródło: WSD SIEDLCE

Aby odważnie zgłębiali powołanie

8 marca, podczas uroczystej Mszy św. ośmiu naszych braci z trzeciego roku przyjęło posługę lektoratu, a pięciu z roku czwartego zostało ustanowionych akolitami. Eucharystii przewodniczył biskup pomocniczy diecezji siedleckiej Piotr Sawczuk.

Udzielenie posług akolitatu i lektoratu poprzedziły rekolekcje dla studentów Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej, trwające od 5 do 8 marca. Wprowadziły one uczestników w liturgiczne obchody Wielkiego Postu.

Umocnieni w wyborze Boga

Podczas rekolekcji rolę przewodnika pełnił o. Norbert Majchrowski, karmelita bosy, ekonom wspólnoty karmelitańskiej w Wadowicach. Przez trzy dni dzielił się z nami swoim umiłowaniem słowa Bożego, które tym bardziej rozgrzało nasze serca, że opiera się na doświadczeniu wielkich mistyków: św. Jana od Krzyża i św. Teresy od Jezusa. Jako spowiednik wielu wspólnot życia konsekrowanego rekolekcjonista śmiało poprowadził nas po drogach walki duchowej, która stała się głównym tematem rozważań. O. Norbert z wielkim znawstwem i zaangażowaniem mówił, w jaki sposób należy przygotować obronę duchową przed atakami złego. Dzielił się z nami również osobistym doświadczeniem duchowym – działanie Chrystusa pomogło mu nawrócić nie tylko siebie, ale i całą najbliższą rodzinę. Zadziwiające jest to, że kochający Pan potrafi z owoców drzewa rodzącego dobro wyprowadzić jeszcze wspanialsze owoce.

Korzystając z duchowej posługi kapłanów – czy to poprzez rozmowy duchowe, czy sakrament pokuty – mieliśmy sposobność umocnienia się w wyborze Boga. Atmosfera modlitwy i kontemplacji przyczyniła się do tego, że podczas codziennych adoracji Najświętszego Sakramentu ponownie dokonaliśmy rewizji naszego życia.

Bóg obdarzył kolejną łaską

Podczas uroczystej Mszy św. na zakończenie rekolekcji ośmiu naszych braci z trzeciego roku przyjęło posługę lektoratu, a pięciu z roku czwartego zostało ustanowionych akolitami. Eucharystii przewodniczył bp Piotr Sawczuk, który mówiąc, że przyjęcie posług stanowi kolejny krok przybliżający naszych braci do święceń, stwierdził: „Bóg dał [naszym braciom] kolejną swoją łaskę, przez którą będą od tej chwili służyć Najwyższemu”.

Polecajmy zatem naszych braci Panu Bogu w żarliwych modlitwach, aby wielkodusznie i odważnie zgłębiali powołanie, którym zostali obdarzeni.

opr. al. Grzegorz Lisiecki, ks. Marcin Bider


 

Nowi lektorzy: Łukasz Bąk z par. św. Jana Chrzciciela w Górznie, Michał Bieńczyk z par. Matki Boskiej Częstochowskiej w Radoryżu Kościelnym, Damian Koryciński z par. Bożego Ciała w Siedlcach, Mateusz Kozłowski z par. Wniebowzięcia NMP w Białej Podlaskiej, Łukasz Krasucki z par. św. Jana Chrzciciela w Parczewie, Michał Pniewski z par. Bł. Honorata w Białej Podlaskiej, Jakub Przygrodzki z par. Narodzenia NMP w Białej Podlaskiej, Sebastian Żebrowski z par. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wojcieszkowie.

Nowi akolici: Mateusz Kowalik z par. MB Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim, Łukasz Sławomir Michaluk z par. Trójcy Świętej w Łosicach, Kamil Stańczuk z par. św. Józefa w Siedlcach, Dariusz Woch z par. św. Piotra i Pawła w Tomaszowicach w archidiecezji lubelskiej, Dariusz Wójcik z par. Podwyższenia Krzyża św. w Łaskarzewie, Karol Zadrożniak z par. Wniebowzięcia NMP w Białej Podlaskiej.

(xaa)