Diecezja
Źródło: AW
Źródło: AW

Aby pozostał w sercach…

2 kwietnia 2005 r. cała Polska zatrzymała się, by towarzyszyć w ostatniej podróży Jana Pawła II do domu Ojca. Odszedł od nas ten, który miał odwagę walczyć o wolność ciemiężonego kraju; Papież, który pozostał człowiekiem i był bliski każdemu z nas...

Tysiące ludzi pod pomnikami Ojca Świętego i w kościołach, miliony zniczy, łzy i smutek. Takie obrazy sprzed czterech lat utkwiły w pamięci wielu… Kolejne rocznice śmierci to koncerty, Msze św., wspomnienia i znowu tłumy gromadzące się w miejscach związanych z Janem Pawłem II.

W rocznicę śmierci Papieża Polaka miejscowości naszego regionu ponownie wyraziły swoje przywiązanie i tęsknotę za nim.

Siedlce – w katedrze…

Siedleckie obchody IV rocznicy odejścia Jana Pawła II do domu Ojca rozpoczęły się już w ostatnich dniach marca. Odbył się koncert „Odszedłeś, ale jesteś”, wieczór poezji Ojca Świętego. Siedlczanie mogli zobaczyć monodram „Wielki Kolega”, zwiedzić Muzeum Jana Pawła II, ogłoszono też konkurs „Słowa Jana Pawła II wypowiedziane w Siedlcach, których nigdy nie zapomnę”.

W dniu rocznicy w siedleckiej katedrze, pod przewodnictwem bpa Zbigniewa Kiernikowskiego, odbyła się Msza św. w intencji beatyfikacji Sługi Bożego Jana Pawła II. Świątynię wypełnili wierni, wśród których nie zabrakło przedstawicieli lokalnego samorządu oraz duchowieństwa. – Ci, którzy gromadzą się wokół znaku, jakim jest wywyższony Chrystus, przeżywają spełnienie obietnicy Boga danej Abrahamowi. Jest to znak jedności Kościoła wokół tajemnicy Jezusa Chrystusa, uobecnionej na naszych oczach w życiu i umieraniu Jana Pawła II – mówił w czasie homilii bp Kiernikowski.

Po Eucharystii zebrani wysłuchali koncertu Gabriela Fuaré „Requiem op. 48” Orkiestry i Chóru Szkoły Muzycznej w Siedlcach oraz zaproszonych gości, pod batutą ks. Michała Romana Szulika.

…i na placu

Już od rana pod pomnikiem Papieża pojawiały się znicze i kwiaty. Wieczorem wokół postumentu zaczęły gromadzić się tłumy siedlczan, do których dołączyły osoby uczestniczące wcześniej we Mszy św. i koncercie w katedrze. Wieczorne czuwanie prowadziła Akademicka Grupa Ewangelizacyjna i zespół „Światełko” z parafii św. Józefa.

– Nasza obecność tego wieczoru w tym miejscu jest wyrazem pamięci i szacunku do wielkiego Papieża Polaka – mówił prowadzący koncert ks. Tomasz Bieliński.

– Mała dziewczynka zapytała mnie niedawno przy pomniku Jana Pawła II: „Proszę Księdza, gdzie jest Papież?”. „W domu Ojca” odpowiedziałem. „A co on robi w domu Ojca?”. I tu na chwilę zapomniałem języka w gębie – wspominał ks. Henryk Drozd i przytoczył krótką siedlecką historię Papieża Polaka, aby podsumować ją słowami: – Jan Paweł II nam, siedlczanom, ciągle pokazuje, jak mamy trafić do domu Ojca, by razem z nim być tam szczęśliwym….

Śmierć Jana Pawła II można rozpatrywać w wielu wymiarach. – Kiedy zebrani tutaj wspominamy odejście Sługi Bożego Jana Pawła II, nasze myśli biegną ku głębi tej tajemnicy, jaka spełniła się już w Janie Pawle II, który przed czterema laty odchodził jako dobry pasterz, wskazując drogę do domu Ojca – przypomniał ordynariusz. – Niech Jan Paweł II będzie dla nas drogowskazem pełnym nadziei, że także momenty krzyża są koniecznymi, byśmy mogli właściwie spocząć w Bogu – dodał bp Zbigniew.

– Dziś dziękowaliśmy Ojcu Świętemu za jego słowa wypowiedziane na Placu Zwycięstwa w Warszawie. Wezwał wtedy Ducha Świętego, aby zstąpił na naszą ziemię, żeby ją odnowił – przypomniał prezydent Siedlec Wojciech Kudelski. – Za to jesteśmy mu wdzięczni. Wierzę, że patrzy na nas z góry i mówi: „Pamiętajcie o wartościach, pamiętajcie, żeby dzieciom, które są wśród nas, przekazać wartości, które pozwoliły naszemu narodowi przetrwać ponad tysiąc lat”. Jeszcze parę tysięcy lat przetrwamy, jeśli będziemy pozostawali przy wartościach, które przyniósł na naszą ziemię Jezus Chrystus – podsumował W. Kudelski.

Ponownie zabrzmiała „Barka”, którą Jan Paweł II tak bardzo sobie upodobał, a grupa młodzieży jeszcze po zakończeniu oficjalnej części spotkania pod pomnikiem Ojca Świętego w Siedlcach śpiewała „Abba Ojcze…”.

Biała Podlaska

Obchody rozpoczęły się o 11.50 wystawieniem posterunku honorowego przy pomniku Jana Pawła II przez straż miejską. W samo południe zgromadzili się tam uczniowie bialskich szkół, które noszą jego imię (Publiczne Gimnazjum nr 6 i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa). Obecne były także poczty sztandarowe i delegacje. Prezydent Białej Podlaskiej wygłosił przemówienie okolicznościowe, potem pod pomnikiem złożono kwiaty. Na zakończenie uroczystości Zespół Orkiestry z IV LO im. St. Staszica wykonał „Ciszę” i „Barkę”.

Wieczorem w kościele bł. Honorata odbył się wieczór chwały poświęcony Janowi Pawłowi II. Modlitwom uwielbienia przewodniczyła młodzież ze wspólnoty salezjańskiej pod kierunkiem ks. Tomasza Radkiewicza SDB. Podczas modlitewnego spotkania dziękowano Bogu za osobę i pontyfikat naszego Papieża. Uwielbiano Jezusa za każde słowo Jana Pawła II, jego pielgrzymki, powołanie i człowieczeństwo. Podkreślano, że wymagając od młodych, wymagał także dużo od siebie. On okazywał miłość wszystkim i prosił, abyśmy byli odważnymi świadkami miłości.

Wieczór przepełniony był śpiewem uwielbienia, świadectwami młodych o Papieżu i wspomnieniami. Przywoływano także wiele pamiętnych słów naszego rodaka; m.in. o budowaniu swego domu na skale, tj. na Chrystusie, ponieważ On jest jedynym fundamentem. Przytoczono również ważne dla wielu, szczególnie młodych ludzi, fragmenty: „Musicie od siebie wymagać, choćby inni od was nie wymagali”, „Masz swoje Westerplatte, z którego nie można zdezerterować”, „Nie możecie przegrać miłości”, „Tylko czyste serce może w pełni kochać Boga”, „Przyszłość jest w waszych sercach i rękach”.

Przed Najświętszym Sakramentem modlono się o szybką beatyfikację Jana Pawła II i dziękowano za całe dobro, którego doświadczyliśmy dzięki jego osobie. Podczas spotkania nie mogło zabraknąć również „Barki” i nieśmiertelnego „Abba Ojcze”. Wieczór chwały zakończył się przed 22.00 uwielbieniem Jezusa Zmartwychwstałego. Kościół bł. Honorata wypełniony był po brzegi, a klimat tego spotkania i usłyszane podczas niego słowa dały obecnym wiele do myślenia

Łuków

We wszystkich kościołach odprawiono okolicznościowe Msze św., podczas których wygłoszono poświęcone Janowi Pawłowi II homilie. Ich tematyka dotyczyła przede wszystkim wartości, które wcielał w życie nasz Papież. Kapłani mówili więc o nadziei, miłości, wierze i szacunku dla drugiego człowieka.

Potem wszyscy spotkali się przy pomniku Ojca Świętego, gdzie składano kwiaty oraz modlono się o jego rychłą beatyfikację. Kolejnym punktem obchodów był „Marsz pokolenia Jana Pawła II”, czyli procesja spod pomnika z zapalonymi lampionami do Zespołu Szkół nr 4. Placówka ta nosi imię Papieża Polaka. Uczniowie wręczyli uczestnikom uroczystości fragmenty pierwszej encykliki Jana Pawła II „Redemptor Hominis”. Była również modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia o to, by wszystko, co robił Ojciec Święty, na zawsze pozostało w pamięci potomnych. Modlitwę poprowadzili członkowie Ruchu Światło-Życie.

W ZS nr 4 odbyła się prezentacja multimedialna oraz konferencja, którą wygłosili franciszkanin br. Michala Kossi Egah oraz o. Mirosław Buczko. Ich wystąpienie dotyczyło problemów z zaopatrzeniem w wodę w Afryce oraz pracy misyjnej wśród tamtejszej ludności. Bardzo ciekawą prelekcję zaprezentował również poeta, aktor, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego od pewnego już czasu związany ze Wspólnotą Miłości Ukrzyżowanej, Marcin Bytniewski. Mówił on o tym, dlaczego Bóg nie uzdrowił Jana Pawła II. Jego wystąpienie spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem słuchaczy. – To temat bardzo ciekawy, a jednocześnie trudny do zrozumienia dla każdego człowieka – powiedział tuż po prelekcji jeden z mieszkańców Łukowa.

Bezpośrednio po spotkaniu można było kupić książkę autorstwa Marcina Bytniewskiego. Całkowity dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na budowę studni w Burkina Faso w Afryce. – To będzie taki symboliczny pomnik dla Jana Pawła II. Chcemy pomóc naszym bliźnim w Afryce. U nas woda jest powszechnie dostępna, tam natomiast to towar deficytowy. Budując tę studnię, pragniemy realizować to, co głosił nasz Ojciec Święty, czyli braterską miłość do drugiego człowieka – podkreśla organizator akcji ks. Rafał Jarosiewicz z parafii Przemienienia Pańskiego w Łukowie.

O godzinie 21.37 została zainicjowana akcja „SMS z myślą Jana Pawła II”. Prawie 6 tys. osób za pośrednictwem SMS-ów otrzymało propozycję codziennej lektury encyklik Jana Pawła II.

AGNIESZKA WAWRYNIUK, MARCIN GOMÓŁKA

Magdalena Szewczuk