Rozmaitości
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Aby żadna mama nie czuła się sama

W Białej Podlaskiej ruszył projekt „Mama w potrzebie”. Jest on skierowany do matek borykających się różnymi trudnościami i życiowymi kryzysami.

Pomysłodawczyniami projektu są kobiety z wielu instytucji, organizacji i przestrzeni zawodowych, które mają doświadczenie w oferowaniu wsparcia. - Nasza propozycja adresowana jest do kobiet przeżywających sytuacje problemowe związane z macierzyństwem. O formach wsparcia piszemy na naszej stronie www.mamawpotrzebie.pl. Kobietom w ciąży i w kryzysach oferujemy porady specjalistów. Pozostałe mogą otrzymać pomoc w ramach inicjatywy „Mama mamie”, której udzielają kobiety po przejściach chcące dzielić się swoim doświadczeniem i nadzieją. Zachęcamy do korzystania z bogactwa ich życiowej mądrości - mówi Magdalena Adamska, jedna ze współautorek projektu. W gronie kobiet zaangażowanych w projekt są m.in.: psychoterapeuci, pedagodzy, doradcy rodzinni, nauczyciele, terapeuci i psycholodzy.

Kobiety w ciąży, które przeżywają kryzysy, mogą umówić się na spotkanie, dzwoniąc pod nr tel.: 609-740-537. Jest on dostępny od poniedziałku do piątku, od 9.00 do 11.00. Spotkania stacjonarne ze specjalistami odbywają się w ustalonej formie: online lub osobiście, w Białej Podlaskiej w siedzibie poradni Fundacji Kurs na Miłość albo w innym umówionym miejscu.

W inicjatywę „Mama – Mamie” zaangażowane są matki mające doświadczenie w takich dziedzinach jak: niepełnosprawność dziecka, wcześniactwo, wielodzietność, choroby dziecka, niepłodność czy rodzicielstwo zastępcze. Nie obce są im także tematy związane z utratą dziecka, przemocą, czy uzależnieniem. Aby umówić się na spotkanie, również należy dzwonić pod podany wyżej numer. „Projektowe” mamy podzielą się wiedzą, radą i konkretnymi rozwiązaniami w wymienionych sprawach. Powołano też grupę wsparcia dla rodziców dzieci z zespołem Downa. Można się z nimi skontaktować przez grupę na facebooku „zespół’21”. Jej członkowie spotykają się nie tylko w sieci, ale też w realu.

 

Szeroka pomoc

– Oprócz wymienionego wsparcia staramy się też umieszczać na naszej stronie i facebookowym profilu ciekawe artykuły dotyczące dziedzin, w których działamy. Obecnie w projekt zaangażowanych jest 40 osób, z czego 35 z nich to kobiety – specjalistki i mamy gotowe służyć bezpośrednim wsparciem. Na razie działamy na terenie Białej Podlaskiej i okolic. Pomoc, której udzielamy, jest bezpłatna – zaznacza M. Adamska.

Projekt został uruchomiony w styczniu tego roku. Oficjalny start nastąpił jednak 26 maja, w Dzień Matki. – Tego dnia wystartowały nasza strona internetowa i profil na facebooku. Do przedsięwzięcia przygotowywaliśmy się ponad półtora roku. Od stycznia do końca kwietnia udało się nam zorganizować 36 rodzajów pomocy dla 32 mam, w tym dla 22 rodzin. Odpowiedzieliśmy na różne potrzeby. Najczęściej dotyczyły problemów emocjonalnych, wsparcia w kryzysach wychowawczych i rodzinnych. Zgłaszały się do nas także kobiety i pary, które zmagają się z niepłodnością i rozważają adopcję lub rodzicielstwo zastępcze. Naszą opieką objęliśmy też kobiety w ciąży i mamy samotnie wychowujące dzieci – wylicza współautorka projektu.

Inicjatywa „Mama w potrzebie” została uruchomiona w ramach Fundacji Kurs na Miłość. Patronat nad projektem objął prezydent miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk.

AWAW