Historia
K. Tur-Marciszuk
K. Tur-Marciszuk

Adampolska kaplica

Polichromia, ołtarz główny z obrazami św. Teresy i Madonny Sykstyńskiej oraz inne elementy wyposażenia kaplicy przy dawnym pałacu Zamoyskich w Adampolu zostały wpisane do rejestru zabytków.

Należący do rodu Zamoyskich pałac w Różance z początku XVIII w. został zniszczony podczas ostrzału artyleryjskiego w 1915 r. Gdy okazało się, że koszty jego odbudowy są zbyt duże, postanowiono wznieść nową siedzibę w zachodniej części dóbr - w Adampolu. W latach 1923-27 wybudowany został pałac myśliwski według projektu Jana Koszczyc-Witkiewicza. Znajdował się on w posiadaniu Zamoyskich do 1945 r.

Następnie mieściło się tu Państwowe Sanatorium Przeciwgruźlicze, obecnie funkcjonuje Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Gruźlicy i Chorób Płuc. W skrzydle zachodnim jest kaplica, gdzie w środkowej części ołtarza znajduje się m.in. Madonna Sykstyńska – obraz będący kopią dzieła Rafaela Santiego.

 

Kula nad głową Madonny

„Sufit ma gotycki, polichromią pokryty, ściany dębową boazerią otoczone. W ścianie szczytowej, naprzeciw ołtarza, dwa piękne witraże z XIII w., prawdziwe zabytki sztuki średniowiecznej. Jeden z nich przedstawia męczeństwo św. Szczepana, drugi złożenie do grobu. W ołtarzu zaś króluje Madonna Sykstyńska. ...

Joanna Szubstarska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł