Aktualności
Akcja KAS i CBŚP

Akcja KAS i CBŚP

Szkodliwe towary zajęte dzięki skutecznej współpracy funkcjonariuszy mazowieckiej KAS i CBŚP. Niemal 32 tys. sztuk podróbek oraz 71 kg melasy tytoniowej zostało zajętych jako dowody w sprawie.

Zatrzymano sześć osób, które zajmowały się sprzedażą perfum, odzieży oraz galanterii z nielegalnie naniesionymi znakami towarowymi znanych światowych firm.

Ponad 25 mln złotych to szacunkowe straty firm będących właścicielami zastrzeżonych znaków.

Spektakularne wyniki są efektem profesjonalnej współpracy funkcjonariuszy Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego oraz z wydziału w Nowym Sączu – zarządu w Krakowie Centralnego Biura Śledczego Policji.

Na początku grudnia, w efekcie śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie, funkcjonariusze przeprowadzili kontrole na terenie powiatu radomskiego, płońskiego oraz Warszawy, które ukierunkowane były na eliminowanie z handlu niebezpiecznych towarów oferowanych do sprzedaży. Są one bowiem szkodliwe dla zdrowia i życia konsumentów.

W trakcie tych działań przeszukano siedem pomieszczeń magazynowych, pięć mieszkań, a także cztery pojazdy służące do transportu nielegalnych towarów.

Ostatecznie zabezpieczono 22 tys. sztuk podrobionych perfum, ponad 9 tys. różnego rodzaju odzieży, 700 sztuk wyrobów galanteryjnych, w tym głównie toreb i plecaków, 95 sztuk zabawek oraz 71 kg melasy tytoniowej.

Dwie osoby, obywateli Łotwy i Turcji, zatrzymano w momencie odbierania kolejnej dostawy podrobionych towarów. W nielegalny proceder zaangażowane były również cztery osoby obywatelstwa polskiego, które zajmowały się sprowadzaniem do Polski podrobionych towarów i wprowadzaniem ich do obrotu.

Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty nielegalnego obrotu towarami, za co grozi im kara pozbawienia wolności do lat pięciu.

Po przeanalizowaniu zebranego w toku prowadzonego postępowania materiału dowodowego, sąd zastosował wobec pięciu z wyżej wymienionych osób środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu na okres trzech miesięcy. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Zajęty towar został przewieziony do magazynu Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego.

„Zabezpieczone przez nas towary często zawierają w swoim składzie niedozwolone, zagrażające zdrowiu człowieka, substancje chemiczne. Niejednokrotnie potwierdziliśmy ten fakt badaniami laboratoryjnymi” – powiedział Robert Antoszkiewicz, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.

AW