Kultura
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Aktorzy amatorzy w akcji

W ramach „Tygodnia teatralnego”, który odbywał się od 14 do 21 października, kluby seniora zaprosiły widzów w niezwykłą podróż łączącą przeszłość z przyszłością.

W przedsięwzięciu wzięło udział 50 aktorów, którzy przygotowali pięć spektakli. Pierwszych z nich miał swoją premierę w Zaściankach i nosił tytuł ,,Letnicy na wsi”. Kolejne - ,,Wiejskie wesele lat 50” i ,,Nasza wersja Jasia i Małgosi” - wystawiono w Berezie. Aktorzy z Rzeczycy zaprezentowali ,,Andrzejkowy wieczór”. Dwa ostatnie spektakle to ,,Dlaczego Kożuszki?” i „Przystanek na trasie Moskwa - Berlin-gdzie glina zmienia się w złoto”. Cale przedsięwzięcie nie mogłoby się odbyć, gdyby nie zaangażowanie seniorów. Zajęli się wszystkim, począwszy od scenariusza, dialogów i scenografii, aż po własnoręczne szycie strojów.

Weselmy się, cieszmy się i bawmy się wesoło – to jest nasze motto. Nie chcemy tylko niańczyć wnuki, ale wciąż się rozwijać. Jesteśmy amatorami, ale w to, co robimy, wkładamy serce – mówi aktorka, śpiewaczka i sołtys Berezy Teresa Nikończuk.

Elżbieta Chodzińska, prezes Międzyrzeckiej Spółdzielni Socjalnej „Razem”, główny wykonawcy projektu, podkreśla, że grupy teatralne pod kierunkiem instruktorów – arteterapeutów przygotowały bogatą i nowoczesną w środkach wyrazu ofertę rozrywkową.

 

Bajka i komedie

– Przygotowaliśmy pięć spektakli oraz bajkę nakręconą przez seniorów i ich wnuków w Koszelikach. Pokaz sztuki, w tym wypadku filmowej był miejscem spotkań pokoleń – mówi muzykoterapeuta, muzyk, pedagog ze Szkoły Doskonalenia Muzycznego Daniel Świąder.

Inscenizacja grupy teatralnej z Berezy przeniosła publiczność w przeszłość, przypominając klimat lat 50.

Z kolei spektakl komediowy ,,Letnicy na wsi”, który przygotowali artyści z klubu seniora w Zaściankach i członkowie grupy artystycznej Leśne Echo, opowiadał o perypetiach młodej dziewczyny uczącej się przedsiębiorczości pod czujnym okiem starszych od siebie mieszkanek rodzinnej miejscowości.

Dwa przedstawienia to komedie odkrywające historię grupy etnokulturowej bojarów międzyrzeckich, wsi Kożuszki oraz tajemnice wsi Tłuściec. Seniorzy z Rzeczycy przypomnieli tradycje andrzejkowe, przybliżając jednocześnie, jak spędza czas społeczność małej miejscowości. – Świetnie bawiliśmy się podczas przygotowań. Zresztą podczas spotkań klubu seniora, gdzie się poznajemy i realizujemy, nie ma czasu na nudę – zapewnia Henryka Miścicka, seniorka z Krzewicy.

 

Mają ogromny potencjał

D. Świąder przyznaje, że praca z seniorami to spełnienie jego marzeń.

– Ci ludzie mają niezwykłe poczucie humoru i wiele do zaoferowania społeczeństwu, dlatego chętnie angażują się w działania artystyczne. Pod moją opieką pisali scenariusze, z czego czerpali wiele radości i satysfakcji. Aktywizacja osób 60 plus jest bardzo ważna, ale nie skupia się jedynie w na rozrywkach. Chcemy, be seniorzy włączali się w działania społeczne i współtworzyli kulturę swoich miejscowości. Oni mają naprawdę ogromny potencjał – zaznacza instruktor.

Projekt „Wspólnie tworzymy Kluby Seniora” realizowany jest od sierpnia 2021 r. przez Międzyrzecką Spółdzielnię Socjalną „Razem” w partnerstwie z międzyrzecką gminą. Jego celem jest integracja i wspieranie aktywności osób starszych.

Magdalena Frydrychowska